logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Młóto browarniane w żywieniu bydła fot. Paweł Pąk

Młóto browarniane w żywieniu bydła

Napisał  Maj 08, 2020

Młóto browarniane to bardzo dobra pasza uzupełniająca w żywieniu krów mlecznych, opasów i młodzieży, a jedynym czynnikiem ograniczającym jego stosowanie jest sezonowa dostępność – zapewnia Włodzimierz Cholewiński – Doradca Żywieniowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła.

Młóto browarniane jest produktem odpadowym powstającym w kadzi fermentacyjnej, w procesie produkcji piwa. W jego skład wchodzą nierozpuszczalne w wodzie składniki zacieru w postaci: osadu z łusek, kiełek i drobin słodu (najczęściej jęczmiennego). Może ono pochodzić także z jęczmienia, pszenicy, ryżu a nawet kukurydzy.

W młócie browarnianym występują prawie wszystkie składniki ziarna zboża, z którego pochodzi, za wyjątkiem cukrów rozpuszczalnych w wyniku hydrolizy.

Występuje na rynku w kilku formach: młóto świeże – konsystencja od półpłynnej wilgotnej kaszy jęczmiennej, młóto suszone oraz młóto granulowane.

Młóto browarniane zawiera bardzo wartościowe źródło białka chronionego przed rozkładem w żwaczu (chronione w 55%), podwyższony poziom lizyny, a obniżony metioniny, wysoko strawne włókno, cukry w postaci pentozanów i pektyn oraz witaminy z grupy B – B1, B2, B4, B5 oraz A, E.

Dodatkowo młóto browarniane może mieć pewien wpływ na podwyższanie zawartości tłuszczu w mleku i kazeiny, wpływa pozytywnie na ilość pobranej paszy przez zwierzęta i jej smakowitość, jest paszą mlekopędną. Charakteryzuje się również wysoką strawnością białek w jelicie cienkim dochodzącą do 85%.

Jakość młóta może być znacznie ograniczona w procesie suszenia, granulowania, przechowywania, konserwacji (zbyt wysoka temperatura, uszkodzenie białka, pleśnie).

W stanie świeżym może być stosowany zaledwie 2–3 dni latem, zimą znacznie dłużej jednak dopiero konserwacja powoduje przedłużenie okresu stosowania tego produktu.

Jak zatem konserwujemy młóto? Na ogół robimy to poprzez : suszenie, granulowanie, kiszenie w pryzmach, kiszenie w silosach, kiszenie w rękawach – do czego wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt.

Do zakiszania młóta najbardziej nadają się rękawy, ze względu na zatrzymywanie wypływu soków i strat z tym związanych. W celu poprawy warunków sprzyjających zakiszaniu mieszamy młóto świeże z wysłodkami suszonymi i/lub otrębami pszennymi w proporcji – 100 kg wysłodków, otrąb na tonę młóta – dodatek skrobi i/lub cukrów poprawia proces zakiszania, natomiast dodatek benzoesanu sodu lub kwasu propionowego do zakiszanej masy w ilości 2–3 kg na tonę przyspiesza ten proces i zapobiega psuciu się młóta.

Młóto browarniane nadaje się do skarmiania krów i młodzieży po zbilansowaniu dawki pokarmowej na poziomie żwacza BTJN = BTJE.

Świetnie komponuje się w połączeniu z kiszonką z kukurydzy, kiszonką z traw, kiszonką z motylkowych – wszędzie tam gdzie jest mało białka w dawce pokarmowej oraz jest duży poziom białka rozkładalnego w żwaczu.

Trzeba pamiętać, iż bardzo często młóto świeże lub kiszone podawane jest w nadmiarze nawet do 20 kg/szt., natomiast jego optymalne wartości w dawkach dla bydła wynoszą dziennie 6,0–8.0 kg/ szt. krowy dojne, młodzież 2–5 kg/szt.

Nadmiar młóta w d.p. może powodować problemy z rozrodem, obniżać % tłuszczu w mleku – na skutek zbyt dużego udziału pasz niestrukturalnych w dawce pokarmowej.

Często u krów wysokowydajnych udział pasz niestrukturalnych w stosunku do strukturalnych wynosi => 50%, co prowadzi do nadprodukcji kwasu mlekowego. Skutkuje to okresowym podkwaszeniem krów. Młóta nie podajemy krowom zasuszonym ze względu na mogące się pojawiać problemy w okresie okołoporodowym.

Na opłacalność stosowania młóta w żywieniu bydła przede wszystkim ma cena która oscyluje między 120–170 złotych za tonę z transportem. Wartość młóta wzrasta wraz ze wzrostem suchej masy.

Płacąc za tonę tego produktu musimy mieć świadomość że zawartość wody w młócie uzależniona jest od procesu technologicznego browaru z którego pochodzi i może wahać się od 70–85%.

Bardzo dobre młóto to takie, które zawiera w stanie świeżym około 30% SM i 10% BO. Młóto browarniane może zastąpić śruty poekstrakcyjne w dawce pokarmowej i tak:
– 3,4–6,6 kg świeżego młóta = 1 kg śruty poekstrakcyjnej rzepakowej, a
– 4,1– 8,1 kg świeżego młóta = 1 kg śruty poekstrakcyjnej sojowej, wartość podstawienia uzależniona jest od suchej masy młóta.

Jak już wspomniano wcześniej, duże znaczenie w opłacalności stosowania młóta ma jego sucha masa powiązana z ceną jak i jakość białka w porównaniu do podobnych wartości śrut poekstrakcyjnych.

Źródło: PFHBiPM (Włodzimierz Cholewiński – Doradca Żywieniowy)

reklama