22.9°C

Przypadki wirusowego zapalenia tętnic u koni fotolia

Przypadki wirusowego zapalenia tętnic u koni

Napisał  Lip 08, 2019

W związku z narastającym niepokojem, jaki wzbudziło wystąpienie w Polsce przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni, komunikat wydał Główny Lekarz Weterynarii.

Wirusowe zapalenie tętnic koni (Equine viral arteritis), zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jest chorobą podlegającą obowiązkowi rejestracji. W związku z tym, iż nie jest to choroba podlegająca obowiązkowi zwalczania, powiatowi lekarze weterynarii nie mogą wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń czy nakazów dotyczących przemieszczania koni na terytorium kraju.

W przypadku imprez gromadzących konie z różnych stajni (zawody sportowe, pokazy), organizatorzy mogą wymagać poświadczenia zdrowia koni wprowadzanych na teren imprezy np.:

- wyników badań w kierunku wirusowego zapalenia tętnic koni wraz z oświadczeniem, że od momentu pobrania próbek do badań zwierzę nie miało kontaktu z końmi pochodzącymi z innych stajni; lub

- zaświadczenia od powiatowego lekarza weterynarii, że na terenie powiatu nie zgłoszono w ostatnich 30 dniach przypadków wirusowe zapalenie tętnic koni wraz z oświadczeniem, że w ostatnich 30 dniach nie miało kontaktu z końmi pochodzącymi z innych powiatów.

(rzw) jp / Źródło: GIW

reklama