logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Nierozwiązany problem ASF. Narada z wojewódzkimi lekarzami weterynarii

Napisał  Paź 25, 2019

Podczas spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wojewódzkimi lekarzami weterynarii rozmawiano na temat afrykańskiego pomoru świń. Choroba wciąż obecna na terenie kraju i poza jego granicami stanowi duży problem dla hodowców trzody chlewnej.

Narada wojewódzkich lekarzy weterynarii dotycząca ASF odbyła się w Gniewie. Spotkanie prowadził główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka, obecni byli również przedstawiciele sektora utylizacyjnego.

Podczas spotkania omówiona została aktualna sytuacja dotycząca występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ponadto poruszono problemy związane z unieszkodliwianiem zwierząt, padłych lub zabitych w ramach zwalczania ognisk ASF.

Zdaniem ministra rolnictwa, choroba utrzymywana jest na ograniczonym terytorium, jednak nie został rozwiązany problem nadmiernej populacji dzików. Podkreślił również, że w dalszym ciągu potrzebne są działania w kierunku upowszechniania zasad bioasekuracji.

Szef resortu rolnictwa podkreślił także, że kwestie związane z występowaniem wirusa ASF nie dotyczą tylko Polski czy Europy, ale jest to już problem światowy i w takim kontekście powinien też być rozpatrywany.

(rzw) jp / Źródło: MRiRW

reklama