23.1°C

Jest już dostępny ranking buhajów na bazie Indeksu Ekonomicznego fot. Adobe Stock

Jest już dostępny ranking buhajów na bazie Indeksu Ekonomicznego

Napisał  Gru 13, 2019

Już teraz hodowcy mogą wybierać buhaje, które zapewnią im wyższe zyski w przyszłości. Po raz pierwszy Centrum Genetyczne Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (CGen) udostępnia wartości Indeksu Ekonomicznego dla wszystkich buhajów.

Indeks Ekonomiczny (IE) jest indeksem selekcyjnym wyrażającym łączną wartość hodowlaną zwierzęcia przeliczoną na złotówki. Dzięki niemu hodowcy będą mogli doskonalić swoje stada w kierunku maksymalizacji zysków. Porównując buhaje na podstawie wartości Indeksu Ekonomicznego, każdy producent mleka może określić różnicę w spodziewanych zyskach od ich córek i wybierać te buhaje, które pozwolą mu zarobić najwięcej.

Dzięki wyrażeniu Indeksu Ekonomicznego w złotówkach, łatwiej też będzie podjąć decyzje o inwestycji w lepsze nasienie. Wartości IE w rankingu buhajów zamieszczone są na stronie cgen.pl/indeksy.

Wartości IE są obliczane przez CGen także dla wszystkich samic zgenotypowanych w Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM. Dostęp do nich jest możliwy indywidualnie również poprzez cgen.pl/indeksy. Podsumowanie genotypowania pozwoli hodowcy na wyświetlenie rankingu zgenotypowanych zwierząt z jego stada, a w rezultacie podjęcie właściwych decyzji selekcyjnych prowadzących do wzrostu efektywności ekonomicznej.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

reklama