Wydrukuj tę stronę
Przybywa ognisk ptasiej grypy w Polsce fotolia

Przybywa ognisk ptasiej grypy w Polsce

Napisał  Sty 14, 2020

Potwierdzono drugie w tym roku ognisko wirusa grypy ptaków w województwie wielkopolskim oraz jedno ognisko w województwie zachodniopomorskim. Łącznie w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 13 stycznia roku 2020, możemy mówić o jedenastu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób.

Gospodarstwo utrzymujące około 6 tysięcy gęsi reprodukcyjnych, w którym wykryto HPAI, zlokalizowane jest w miejscowości Zalesie, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim, w Wielkopolsce. Pozytywny wynik w kierunku grypy ptaków przekazało krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków w Puławach w dniu 13 stycznia roku 2020. Przypomnijmy, że po raz pierwszy do zakażenia grypą ptaków w Wielkopolsce doszło na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim.

Pozytywny wynik na obecność HPAI uzyskano również w gospodarstwie w miejscowości Rościn, w gminie Myślibórz w województwie zachodniopomorskim. Gospodarstwo utrzymuje 22 629 indyków.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP