8.7°C

Pierwsze ognisko ptasiej grypy na Dolnym Śląsku fotolia

Pierwsze ognisko ptasiej grypy na Dolnym Śląsku

Napisał  Sty 23, 2020

W sobotę 18.01.2020 roku służby weterynaryjne powiatu legnickiego przekazały informacje o potwierdzeniu ogniska grypy ptaków w gospodarstwie na Dolnym Śląsku. To pierwsze ognisko w tym województwie.

Gospodarstwo położone jest w miejscowości Strupice, w gminie Chojnów, w powiecie legnickim. Utrzymywano w nim 219 sztuk drobiu (kury kaczki, gęsi, brojlery), 326 sztuk gołębi oraz 4 papugi.

W sytuacji stwierdzenia HPAI w produkcji drobnotowarowej również zastosowanie mają środki zwalczania grypy ptaków zgodnie z unijnym prawem, w tym tworzone są obszary: zapowietrzony i zagrożony. Granice tych obszarów oraz obowiązujące nakazy/zakazy w tych strefach ustanowione zostały decyzją wojewody dolnośląskiego w Rozporządzeniu nr 1 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 21 stycznia 2020 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów legnickiego i złotoryjskiego.

Od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 21 stycznia 2020 roku wystąpiło w Polsce czternaście ognisk HPAI podtypu H5N8 w gospodarstwach utrzymujących drób. Poszkodowane są cztery województwa: lubelskie (8 ognisk, w tym 2 przyzagrodowe), wielkopolskie (4 ogniska), zachodniopomorskie (1 ognisko), dolnośląskie (1 ognisko).

(rpf) jp / Źródło: GIW/KIPDiP