25.1°C

Prawie 70 tysięcy kaczek z ptasią grypą. Pierwsze ogniska choroby w Łódzkiem fot. Adobe Stock

Prawie 70 tysięcy kaczek z ptasią grypą. Pierwsze ogniska choroby w Łódzkiem

Napisał  Lut 25, 2020

Do nowych zakażeń wirusem grypy ptaków doszło na fermach komercyjnych położonych w województwach wielkopolskim i łódzkim. W obu przypadkach są to gospodarstwa zajmujące się chowem kaczek.

W województwie łódzkim potwierdzono dwa ogniska HPAI w gospodarstwach utrzymujących kaczki. Jeden przypadek zgłoszono na fermie kaczek (około 40 tys. sztuk) zlokalizowanej w miejscowości Skaratki, w gminie Domaniewice, w powiecie łowickim. Drugie gospodarstwo zajmujące się chowem kaczek (18 tys. sztuk), w którym potwierdzono wirusa zlokalizowane jest w miejscowości Kociołki, w gminie Błaszki, w powiecie sieradzkim. Są to pierwsze przypadki HPAI w tym regionie.

Wzrosła także liczba poszkodowanych przez grypę ptaków ferm w Wielkopolsce. Służby weterynaryjne poinformowały o wykryciu dziewiątego już ogniska w tym regionie. Najnowsze zgłoszenie dotyczy fermy kaczek (9 tys. sztuk) w miejscowości Baranowiec, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim. Wcześniejsze ogniska w województwie wielkopolskim potwierdzono w powiatach: ostrowski (5 ognisk), kolski (1 ognisko), szamotulski (1 ognisko), wolsztyński (1 ognisko).

(rzw) jp / Źródło: KIPDiP

reklama