19.7°C

Ptasia grypa wciąż obecna w Bułgarii i na Węgrzech fotolia

Ptasia grypa wciąż obecna w Bułgarii i na Węgrzech

Napisał  Cze 17, 2020

Choć niektóre z państw unijnych poradziły sobie z wirusem ptasiej grypy, to ryzyko nowych zakażeń wciąż jest obecne. Z HPAI nadal walczą Bułgaria i Węgry, gdzie odnotowuje się nowe przypadki.

W Polsce ostatnie ognisko HPAI u drobiu potwierdzono 31 marca 2020 roku. W sumie w naszym kraju zgłoszono 35 ognisk HPAI u drobiu, w tym trzy ogniska w roku 2019 a 32 w roku 2020. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zakażenia HPAI w Europie zostało zahamowane.

Nadal problem mają Węgrzy. Od początku stycznia do dnia 5 czerwca tego roku Węgry zgłosiły 273 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. W styczniu zgłoszono w tym państwie tylko cztery ogniska, a następnie dopiero w okresie od 25 marca poziom zakażeń zaczął gwałtownie wzrastać.

Ostatnie trzy ogniska stwierdzono na początku czerwca na obszarze komitatu Bács-Kiskun, w gospodarstwach utrzymujących: 6,3 tys. sztuk, 52,8 tys. i 80,0 tys. sztuk ptaków. Region ten należy do najbardziej poszkodowanych. Liczbę drobiu w gospodarstwach uznanych za zakażone oszacowano na nieco ponad 3,0 miliony sztuk.

Wydaje się jednak, że skala strat w pogłowiu drobiu może być znacznie wyższa, z uwagi na podejmowane przez inspekcję weterynaryjną decyzje o uboju prewencyjnym. Taka praktyka jest działaniem ograniczającym ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa, w szczególności na obszarach o dużym zagęszczeniu obiektów produkcyjnych. Według węgierskich służb weterynaryjnych jednym z powodów tak dynamicznego wzrostu zakażeń było naruszenie przez wielu producentów nakazu utrzymywania zwierząt w zamknięciu przez cały czas.

Wirus pojawił się ponownie również w Bułgarii. W dniu 4 czerwca zgłoszono dziewiąte ognisko w tym kraju, na fermie kur niosek utrzymującej 78,9 tys. ptaków, położonej w obwodzie Płowdiw. Od stycznia do czerwca tego roku Bułgaria zgłosiła w sumie 9 ognisk HPAI. Należy jednak zauważyć, że ostatni przypadek pojawił się z dużym opóźnieniem wobec poprzednich zakażeń, które notowano od lutego do połowy marca. Liczba ptaków we wszystkich zakażonych gospodarstwach to 257,6 tys. sztuk.

(rpf) rp / Źródło: KIPDiP

reklama