16,7°C

reklama
W Niemczech dwa podtypy wirusa grypy ptaków fotolia

W Niemczech dwa podtypy wirusa grypy ptaków

Napisał  Lis 18, 2020

Na terytorium Niemiec grypę ptaków powodują obecnie dwa podtypy wirusa: H5N8 i H5N8 – informują niemieckie władze weterynaryjne. Podtyp wirusa H5N8 to szczep krążący aktualnie w innych krajach europejskich. Natomiast podtyp H5N5 pojawił się u ptaków dzikich i w niewielkim gospodarstwie utrzymującym drób przyzagrodowo w Niemczech.

W Niemczech mamy już do czynienia z serią ognisk grypy ptaków u drobiu. Według najświeższych doniesień niemieckich władz wirus H5N8 został ostatnio znaleziony na fermie kur niosek w okolicach Neubukow w powiecie Rostock w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Około 4,5 tys. ptaków musiało zostać poddanych ubojowi.

Jednak z uwagi na konieczność ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania choroby z weterynaryjnego punktu widzenia planowany jest ubój łącznie około 70 tys. sztuk drobiu znajdującego się w powiązanych lokalnie gospodarstwach.

Niemieckie władze podały również, że około 16,1 tys. indyków ubito i zutylizowano, po tym jak grypa ptaków została znaleziona na innej niemieckiej fermie drobiu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Rosnąca liczba zakażeń HPAI na terytorium coraz liczniejszej grupy państw Wspólnoty może skutecznie ograniczyć eksport drobiu i jaj do krajów spoza obszaru celnego Unii Europejskiej na co najmniej trzy miesiące. Obecnie kraje trzecie, które często nie uznają zasady regionalizacji już blokują import drobiu żywego, jaj wylęgowych i produktów drobiarskich z państw unijnych.

Możemy zatem mieć do czynienia z istotnymi perturbacjami w podaży i handlu zagranicznym produktami drobiarskimi zarówno na terenie UE, jak i w wymianie handlowej na rynkach światowych.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama