-0.8°C

reklama
Dobrostan zwierząt a 8-dniowy system jarzmowy fot. Paweł Pąk

Dobrostan zwierząt a 8-dniowy system jarzmowy

Napisał  Sty 21, 2021

Zaproponowana w rozporządzeniu 8-dniowa możliwość utrzymywania loch w systemie jarzmowym podczas okresu okołoporodowego jest zbyt krótka, aby móc zrealizować ją w gospodarstwach – wynika z przeprowadzonych konsultacji izb rolniczych z rolnikami.

Do 19 stycznia br. trwały wewnętrzne konsultacje w ramach samorządu rolniczego, dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Po konsultacji projektu z hodowcami trzody, Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie skierowanym do KRIR przedstawiła swoje uwagi w tym temacie. Zaproponowana w rozporządzeniu 8-dniowa możliwość utrzymywania loch w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym wydaje się zbyt krótka, aby móc zrealizować ją w gospodarstwach. Maciory wprowadza się do kojców porodowych dla loch zazwyczaj dwa tygodnie przed wyproszeniem, aby przyzwyczaić zwierzę do nowego środowiska i oszczędzić zbędnego stresu bezpośrednio przed porodem.

Rolnicy wskazują, że zastosowanie jarzm musi odbyć się minimum 2-3 dni przed porodem, w związku z czym po oproszeniu zostałoby tylko 5-6 dni możliwości utrzymywania w jarzmie, po których musiałoby nastąpić przemieszczenie lochy do kojca bezjarzmowego, co wiązałoby się zarówno ze stresem zwierząt, jak i zagrożeniem bezpieczeństwa dla osób obsługujących.

Wielkopolska Izba Rolnicza zaproponowała w związku z tym wprowadzenie możliwości maksymalnie 4-tygodniowego utrzymania zwierząt w systemie jarzmowym, co przyczyni się do zmniejszenia upadków nowo narodzonych zwierząt oraz zmniejszenia stresu okołoporodowego loch.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia