14.9°C

reklama
Kolejne polskie gospodarstwa poszkodowane w wyniku grypy ptaków fotolia

Kolejne polskie gospodarstwa poszkodowane w wyniku grypy ptaków

Napisał  Lut 03, 2021

Póki co niestety brak widoków na poprawę sytuacji. Nie ma sygnałów o złagodzeniu wirusa i taki stan może utrzymać się nawet do kwietnia. Kolejnych pięć gospodarstw w Polsce zostało dotkniętych grypą ptaków. Łącznie od początku tego roku na terenie Polski wystąpiło 12 ognisk tego wirusa.

W ostatnich dniach łącznie ponad 160 tys. sztuk drobiu zostało poddanych eutanazji w gospodarstwach, w których wystąpił wirus grypy ptaków. Kolejne ogniska są nieuniknione. Nie ma sygnałów o złagodzeniu wirusa. Sezon migracji dzikich ptaków potrwa do marca - kwietnia. Naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach oceniają, że z uwagi na liczne przypadki wykrycia wirusa HPAI H5N8 w Polsce, ryzyko dalszego rozprzestrzenienia wirusa w krajowej populacji drobiu i ptaków dzikich należy uznać za bardzo wysokie.

Ostatnie ogniska grypy ptaków zostały potwierdzone:
- w województwie kujawsko-pomorskim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 25 129 kur reprodukcyjnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest miejscowości Lisewo w powiecie chełmińskim.
- w województwie wielkopolskim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 85 232 sztuk drobiu, w tym: 63 112 kogutków rzeźnych oraz 22 120 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim.
- w województwie wielkopolskim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 865 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żodyń, w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim.
- w województwie łódzkim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 38 002 indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Józefów, w gminie Wróblew w powiecie sieradzkim.
- w województwie warmińsko-mazurskim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 560 indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Losy, w gminie Lubawa w powiecie iławskim.

W promieniu 10 km wokół gospodarstw, w których stwierdzono chorobę, zostały wyznaczone obszary zapowietrzony i zagrożony.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia