10,5°C

reklama
Aż 11 nowych ognisk ptasiej grypy w ciągu pięciu dni fotolia

Aż 11 nowych ognisk ptasiej grypy w ciągu pięciu dni

Napisał  Mar 25, 2021

Wirus ptasiej grypy jest ogromnym, realnym zagrożeniem dla przemysłu drobiarskiego w Polsce. Jak poinformował główny lekarz weterynarii, tylko pomiędzy 18 a 22 marca zostało potwierdzonych 11 nowych ognisk tej choroby u drobiu.

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 18 marca do 22 marca br. potwierdzono wystąpienie 11 ognisk HPAI u drobiu w 2021 r.

Dwa ogniska choroby (52 i 53 ognisko w 2021 r.) zostały wykryte w województwie małopolskim w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice, w miejscowości Bielanka, w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących w sumie ponad 17 000 ptaków - indyków rzeźnych i kur niosek.

Pozostałe dziewięć ognisk HPAI (54-62 ognisko w 2021 r.) stwierdzono w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, na terenie gmin Opatówek (3 ogniska), Koźminek (3 ogniska), Ceków-Kolonia (2 ogniska) oraz Szczytniki (1 ognisko), w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących kaczki (8 ferm) lub indyki (1 ferma). Łącznie w tych ogniskach HPAI w powiecie kaliskim utrzymywano ponad 130 000 sztuk kaczek rzeźnych bądź indyków rzeźnych.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Ptasia grypa to zakaźna choroba wirusowa, której gospodarzem jest wszelkiego rodzaju drób oraz ptactwo dzikie. W przypadku ptactwa domowego zarażenie wywołuje dwie postacie choroby – o niskiej lub wysokiej zjadliwości.

Tak zwana postać „niskopatogenna" wywołuje jedynie łagodne objawy (nastroszenie piór czy spadek liczby znoszonych jaj) i może łatwo pozostać nierozpoznana. Postać wysokopatogenna choroby jest znacznie bardziej gwałtowna w przebiegu i bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie. Choroba atakuje wiele narządów wewnętrznych w bardzo krótkim czasie, a jej śmiertelność może sięgać nawet 100%.

Główną drogą zakażenia wirusa HPAI jest transmisja wirusa z drobiu na człowieka w czasie bezpośredniego kontaktu człowieka z zarażonymi zwierzętami! Ryzyko zakażenia możliwe jest również poprzez kontakt z odchodami lub wydzielinami oraz powierzchniami nimi zanieczyszczonymi. Możliwe jest również przeniesienie wirusa z surowego mięsa osobników zarażonych, pozyskanego poza nadzorem weterynaryjnym.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

1 komentarz

  • Czarek
    Link do komentarza Czarek poniedziałek, 29 marzec 2021 04:14

    Bardzo dużo artykułów o ptasiej grypie. Oczywiście jest to nurtujący problem - jednak czekam z niecierpliwością na treści dotyczące np. alternatywnych sposobów hodowli drobiu.

Skomentuj

reklama
reklama