20,7°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia

ASF nie odpuszcza – od początku lipca 9 ognisk

Napisał  Lip 13, 2021

Sezon letni, wysokie temperatury, intensywne prace polowe sprzyjają większej dynamice epidemii ASF w Polsce. Od początku lipca zostało potwierdzonych 9 ognisk tej choroby.

Do tej pory od początku lipca ogniska ASF odnotowano w województwach lubuskim (4), dolnośląskim (2), wielkopolskim (1), warmińsko-mazurskim (1) oraz podkarpackim (1). Wszystkie nowe ogniska dotyczą obszarów objętych regionalizacją.

W województwie lubuskim ogniska ASF stwierdzono:
- w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Dębczyn w gminie Sława (powiat wschowski);
- w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (6 prosiąt, 10 tuczników, 7 warchlaków, 3 lochy), położonym w miejscowości Zarzyń w gminie Sulęcin (powiat sulęciński);
- w gospodarstwie, w którym utrzymywano 46 świń (33 prosięta, 2 tuczniki, 10 loch, 1 knura), położonym w miejscowości miejscowości Polkowiczki w gminie Szprotawa (powiat żagański);
- w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń (12 prosiąt, 10 tuczników, 3 lochy), położonym w miejscowości Drzecin w gminie Słubice (powiat słubicki). W województwie dolnośląskim ogniska ASF wystapiły:
- w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków), położonym w miejscowości Cieszkowice w gminie Wąsosz (powiat górowski);
- w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur), położonym w miejscowości Chodlewo w gminie Żmigród (powiat trzebnicki).W województwie podkarpackim ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię (locha), położonym w miejscowości Ksiażnice w gminie Mielec (powiat mielecki).

Ognisko ASF w Wielkopolsce wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 1911 świń (617 tuczników, 1294 warchlaków), położonym w miejscowości Stary Tomyśl w gminie Nowy Tomyśl (powiat nowotomyski).

W województwie warmińsko-mazurskim ognisko ASF zostało odnotowane w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (1 prosię, 7 warchlaków, 9 tuczników), położonym w miejscowości Rybno w powiecie działdowskim.

(rzw) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj