21,1°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
W ramach programu odbudowy gospodarstw po ASF resort rolnictwa proponuje wdrożenie nowych rozwiązań w dobrze znanych już rolnikom starych instrumentach wsparcia. Propozycje te mają jednak głównie charakter doraźny i nie rozwiązują poważnego problemu jakim jest eliminacja samego wirusa ASF z terytorium Polski oraz brak stabilizacji na rynku trzody chlewnej w naszym kraju. Czy nowy program Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest w stanie zatrzymać zapaść na rynku trzody chlewnej?
Z jednej strony na rynku utrzymują się wysokie ceny skupu zbóż i rzepaku, a z drugiej strony bardzo niskie ceny skupu trzody chlewnej. Wysokie ceny na rynku zbóż czy mleka nie oznaczają wcale wyższych zarobków dla rolników, ponieważ znacząco rosną koszty produkcji ze względu na wysokie ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliw.
Od 6 do 27 sierpnia 2021 r. producenci rolni utrzymujący świnie będą mogli składać wnioski o udzielenie pomocy w zakresie refundacji 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na bioasekurację. Aby skorzystać z dofinansowania, do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty.
- Nie będziemy płakać za stodołą. Ruszamy z akcją „Wojna o wieś” - grzmi AGROunia w komunikacie przesłanym do redakcji portalu okiemrolnika.pl
Sezon letni, wysokie temperatury, intensywne prace polowe sprzyjają większej dynamice epidemii ASF w Polsce. Od początku lipca zostało potwierdzonych 9 ognisk tej choroby.
Problemy producentów trzody chlewnej związane z nowymi obostrzeniami ASF i jednocześnie brakiem skutecznej walki z tą chorobą doprowadzają do upadku kolejne gospodarstwa. Jeśli sytuacja taka utrzyma się dłużej, na rynku polskim dostępna będzie wieprzowina tylko z importu – alarmują izby rolnicze domagając się od ministra rolnictwa przedstawienia programu odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej.
W czerwcu i lipcu pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii przeprowadzą kontrole w wybranych zakładach prowadzących ubój bydła i świń. Kontrole mają na celu sprawdzenie przestrzegania wymagań dobrostanowych.
Uwaga hodowcy! Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk ASF Trwający sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren gospodarstw. W Polsce w tym roku jak dotychczas odnotowano dwa ogniska tej choroby w stadach świń. Dołóżmy starań, aby nie pojawiło się ich więcej.
Z roku na rok w Polsce spada liczba hodowców trzody chlewnej oraz liczby stad. I nie ma się co dziwić. Obecnie rentowność produkcji w cyklu otwartym przynosi straty lub jest co najwyżej zerowa, a na niewielkie zyski mogą liczyć producenci w cyklu zamkniętym.
W pierwszym kwartale 2021 r., głównie z powodu nieopłacalności hodowli i ASF, ubyło w Polsce ponad 20 tys. stad trzody chlewnej. Każdego dnia likwidowano ich średnio ponad 250. W ciągu zaledwie trzech miesięcy ubyło ponad milion świń, co dało spadek o 9,4%, a krajowe pogłowie zmniejszyło się do poziomu najniższego od połowy lat 50. XX wieku.

RSS Module