logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.4°C

Początek negocjacji UE-Ukraina w sprawie „fileta z kością”? fotolia

Początek negocjacji UE-Ukraina w sprawie „fileta z kością”?

Napisał  Cze 12, 2019

Pojawiły się doniesienia o podjęciu rozmów Ukraina – Unia Europejska w sprawie modyfikacji zapisów umowy stowarzyszeniowej w kwestii zwiększenia kontyngentów taryfowych na przywóz mięsa drobiu ze Wschodu na rynek Wspólnoty.

Następnym krokiem ma być przeprowadzenie wewnętrznych procedur obu stron, niezbędnych, aby doszło do sfinalizowania umowy w sprawie zmian do układu. Według informacji Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, jej podpisanie nie nastąpi wcześniej niż przed dniem 1 stycznia 2021 roku.

Przypominamy, że sprawa dotyczy porozumienia z Ukrainą, na mocy którego zwiększono bezcłowy kontyngent taryfowy do 50 tys. ton na przywóz ukraińskiego mięsa drobiowego na rynki państw członkowskich. Ukraina, wykorzystując luki w przepisach unijnych, zezwala ukraińskim firmom na przywóz piersi z kurczaka z kością w celu uniknięcia cła. Ukraińskie firmy miałyby dobrowolnie zaprzestać kreatywnego eksportu w zamian za wprowadzenie dodatkowych kwot na import drobiu w ramach kontyngentów.

Chodzi o rozwiązanie problemu przywozu tak zwanego „fileta z kością”. W ramach umowy o wolnym handlu UE – Ukraina, przyznane zostały Ukrainie kontyngenty o zerowych stawkach celnych na przywóz mięsa drobiowego do Wspólnoty. Jednak nie objęły one produktów określanych jako „pozostałe elementy” - klasyfikowanych pod kodem celnym 2071370.

Z czasem okazało się, że firmy ze Wschodu zaczęły kreatywnie wykorzystywać ten kod jako „furtkę” do eksportu piersi kurcząt z kością, które po właściwej obróbce w unijnych zakładach rozbioru, mogły być wprowadzane jako „czysty filet” na rynek unijny. Pozwalało to Ukrainie zwiększyć dostawy „cennego” towaru na rynek UE, przy jednoczesnym ograniczaniu opłat celnych.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

reklama