13,1°C

reklama
Z nie lada wyzwaniem musieli zmierzyć się strażacy z Konina w Wielkopolsce. Dwa byki o wadze ponad 600 kg każdy, wpadły do zbiornika z gnojowicą po tym, jak w oborze zarwała się pod nimi podłoga.
Piątka dla zwierząt wraca niczym bumerang – nowa, zmieniona, ale czy korzystniejsza dla polskiego rolnika? Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski twierdzi, że pomimo odejścia od zakazu uboju rytualnego w nowej ustawie, hodowców w inny sposób zmusi się do zaprzestania wykonywania tego rodzaju uboju. Jak? 
W gminie Batorz koło Janowa Lubelskiego gospodarzowi uciekło z wybiegu 17 sztuk bydła. Dopiero po ponad dobie udało się je odnaleźć i zagonić z powrotem do gospodarstwa.
Aktualnie wsparcie jest przewidziane dla produkcji młodego bydła opasowego i ograniczone do liczby od 3 do 20 sztuk. Natomiast nie jest jeszcze znana wysokość tej pomocy.
Według danych GUS pogłowie bydła w grudniu 2020 r. liczyło 6278,9 tys. sztuk, i było wyższe o 0,3% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Wzrost pogłowia wystąpił w grupie bydła w wieku 1-2 lat życia o 2,5%.
Choć większość rolników dba o swoje zwierzęta, zdarza się niestety i tak, że odnajdywane, żyją w fatalnych warunkach. Czasami na pomoc jest już za późno, jak było tym razem. Na posesji starszego mężczyzny policja znalazła dwa martwe cielaki i krowę.
Od 12 lutego 2021 r. zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Od 23 stycznia 2021 r. w jednej ustawie zostały uregulowane sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich. Uwzględniono w niej również alpaki i jedwabniki morwowe.
W ostatnich latach warunki pogodowe często zmuszają rolników do zbioru zielonej paszy z pola w krótkim czasie. Dodatkowo susza wpływa na mniejszą liczbę pokosów i ilość zebranej paszy zielonej.
Rolnicy, którzy zadeklarowali prowadzenie działania „Dobrostan krów” muszą do 31 października br. złożyć rejestr wypasu będący warunkiem otrzymania płatności. Izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa o wydłużenie tego terminu.
reklama
reklama

RSS Module