21,1°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
W dniu 2 lipca 2021 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na VIII posiedzeniu KRIR, które odbyło się 24 czerwca 2021 r., zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy w sprawie rozwiązania problemu zagospodarowania mięsa ze zwierząt „niepełnowartościowych”.
W czerwcu i lipcu pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii przeprowadzą kontrole w wybranych zakładach prowadzących ubój bydła i świń. Kontrole mają na celu sprawdzenie przestrzegania wymagań dobrostanowych.
Odchów cieląt to inwestycja w przyszłość. Prawidłowo przeprowadzony wpływa korzystanie na cechy użytkowe i funkcjonalne krów. Wielu doradców zaleca skrócony system odchowu cieląt. Co należy o nim wiedzieć i jak go dobrze przeprowadzić?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zabrała głos w sprawie możliwości zmiany typu użytkowego bydła w systemie IRZ. Wielu rolników zgłasza bowiem problem polegający na braku możliwości uwzględnienia zgłoszonych przez nich oświadczeń kierunków użytkowania bydła w sytuacji, kiedy sztuka została zarejestrowana w systemie IRZ z typem użytkowania „mięsny” na „mleczny”.
Prawidłowy odchów cieląt ras mlecznych jest istotnym elementem wpływającym na opłacalność chowu bydła mlecznego i produkcję mleka. W zależności od tego, jak żywimy i utrzymujemy cielę w pierwszych tygodniach po urodzeniu, taka będzie wydajność mleczna przyszłej krowy.
Do zwierząt urodzonych, bądź przemieszczonych do danej siedziby stada po 15 maja, w tym roku nie będzie już można ubiegać się o przyznanie płatności.
Z nie lada wyzwaniem musieli zmierzyć się strażacy z Konina w Wielkopolsce. Dwa byki o wadze ponad 600 kg każdy, wpadły do zbiornika z gnojowicą po tym, jak w oborze zarwała się pod nimi podłoga.
Piątka dla zwierząt wraca niczym bumerang – nowa, zmieniona, ale czy korzystniejsza dla polskiego rolnika? Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski twierdzi, że pomimo odejścia od zakazu uboju rytualnego w nowej ustawie, hodowców w inny sposób zmusi się do zaprzestania wykonywania tego rodzaju uboju. Jak? 
W gminie Batorz koło Janowa Lubelskiego gospodarzowi uciekło z wybiegu 17 sztuk bydła. Dopiero po ponad dobie udało się je odnaleźć i zagonić z powrotem do gospodarstwa.
Aktualnie wsparcie jest przewidziane dla produkcji młodego bydła opasowego i ograniczone do liczby od 3 do 20 sztuk. Natomiast nie jest jeszcze znana wysokość tej pomocy.

RSS Module