24.3°C

W polowej stacji doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin zaobserwowano liczne osobniki dorosłe i larwy różnych stadiów skoczka kukurydzianego oraz uszkodzenia roślin spowodowane przez tego szkodnika.
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadziła kontrolę upraw pod kątem przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO. Wyniki przeprowadzonych kontroli potwierdziły brak uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie w Polsce.
W jaki sposób wykorzystać technologię ISOBUS, aby siew był bardziej wydajny i zoptymalizowany? Jak użycie elektrycznego, a nie mechanicznego napędu tarcz w siewnikach, może przełożyć się na oszczędzanie materiału? Czas poznać najważniejsze funkcjonalności i zalety tego typu rozwiązań.
Komisja ds. rejestracji odmian kukurydzy pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 27 nowych odmian kukurydzy.
Choć w Polsce pojawia się już sporadycznie od wielu lat, nie wyrządzał w roślinach szkód. W ubiegłym roku jednak w polowej stacji doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin zaobserwowano liczne osobniki skoczka kukurydzianego, które wywoływały uszkodzenia roślin w postaci białych plamek.
Jedną z trzech najważniejszych roślin uprawnych na świecie, obok pszenicy i ryżu, jest kukurydza. Wykorzystywana głównie na cele pastewne, spożywcze, a także jako surowiec przemysłowy i energetyczny. Jak zatem należy ją uprawiać, by dostarczyć jej wszystkich makroskładników i cieszyć się wysokimi i dobrymi jakościowo plonami?
Zbiory kukurydzy w kraju praktycznie zostały już zakończone. Niektóre podmioty ciągle kupują kukurydzę mokrą, która przede wszystkim dostarczana jest z rękawów. Na zachodzie kraju można ją sprzedać w cenie do 480 PLN/t z dostawą. Niemniej jednak, na krajowym rynku zbożowym powoli daje się wyczuć atmosferę świąteczną. Podaż ziarna pozostaje uszczuplona, szczególnie na północy kraju. 
Susza, która pojawiła się drugi rok z rzędu sprawiła, że rolnicy w wielu regionach Polski tegorocznych plonów raczej nie zaliczą do udanych, a problemem najbardziej zostały dotknięte gospodarstwa w centralnej i zachodniej części kraju. Sytuacja z suszą dała się we znaki również plantatorom kukurydzy, którzy liczą straty.
O tym, że rolnikowi może być ciężko ze względu na zmieniające się warunki pogodowe lub trudną sytuację na rynku, wiemy wszyscy. Niestety bywa i tak, że problem pojawia się niespodziewanie i niekoniecznie jest spowodowany np. siłą natury...
Żniwa zbożowe już za rolnikami, ale rozpoczyna się sezon zbioru kukurydzy na ziarno, będący kolejnym wytężonym czasem pracy dla kombajnu, który musi spełniać szereg kryteriów pozwalających na uzyskanie najwyższej efektywności. Na jakie aspekty w ustawieniach maszyny należy zwrócić uwagę, aby praca przebiegała bez zakłóceń?
reklama reklama

Ogłoszenia

 
Sprężarka
Sprężarka
1000 PLN
test
test
10000 PLN
 

RSS Module