16,7°C

reklama
Tegoroczne święta wielkanocne nie były niestety spokojne dla gospodarzy z miejscowości Perzyny w Wielkopolsce. W pożarze budynku inwentarskiego stracili 40 tys. kurcząt. Na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.
Wirus ptasiej grypy jest ogromnym, realnym zagrożeniem dla przemysłu drobiarskiego w Polsce. Jak poinformował główny lekarz weterynarii, tylko pomiędzy 18 a 22 marca zostało potwierdzonych 11 nowych ognisk tej choroby u drobiu.
Unia Europejska wydała zgodę na zastosowanie zasady regionalizacji w przywozie mięsa drobiowego z Ukrainy na rynki państw unijnych. Pojawienie się ukraińskich dostaw na rynku unijnym spowoduje zwiększenie konkurencji dla polskiego eksportu.
Aktualna sytuacja w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków w Europie od początku 2021 r. to 517 ognisk wśród drobiu oraz 333 przypadków u ptaków dzikich.
W chwili obecnej w Europie odnotowuje się znaczącą liczbę zachorowań na wysoce zjadliwą grypę ptaków u drobiu, jak również i u ptaków dzikich. Z łącznej liczby 432 wszystkich ognisk w Europie, aż 367 wystąpiło we Francji.
Przez Japonię przetacza się najgorsza od lat fala zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu. Straty w pogłowiu szacowane są na około 7 mln ptaków.
Na terytorium Polski zostały stwierdzony kolejne dwa ogniska grypy ptaków. Jedno w województwie warmińsko-mazurskim, drugie – w lubuskim.
Grypa ptaków we Francji zbiera ogromne żniwa. Francuskie władze zapowiedziały radykalne uboje prewencyjne, co doprowadzi do likwidacji blisko 600 tys. sztuk drobiu.
Wykryto trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, wszystkie w województwie wielkopolskim. Do najnowszych zdarzeń doszło na dwóch fermach utrzymujących indyki i jednej fermie kur niosek.
Z powodu zgłoszenia przez Ukrainę ogniska grypy ptaków, Unia Europejska wprowadziła zakaz importu mięsa i produktów drobiowych pochodzących z Ukrainy na terytorium państw unijnych.
reklama
reklama

RSS Module