-9.5°C

Na terytorium Polski zostały stwierdzony kolejne dwa ogniska grypy ptaków. Jedno w województwie warmińsko-mazurskim, drugie – w lubuskim.
Grypa ptaków we Francji zbiera ogromne żniwa. Francuskie władze zapowiedziały radykalne uboje prewencyjne, co doprowadzi do likwidacji blisko 600 tys. sztuk drobiu.
Wykryto trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, wszystkie w województwie wielkopolskim. Do najnowszych zdarzeń doszło na dwóch fermach utrzymujących indyki i jednej fermie kur niosek.
Z powodu zgłoszenia przez Ukrainę ogniska grypy ptaków, Unia Europejska wprowadziła zakaz importu mięsa i produktów drobiowych pochodzących z Ukrainy na terytorium państw unijnych.
Rząd Ghany wprowadził zakaz importu piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i produktów drobiowych z Holandii, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Powodem zastosowanych restrykcji handlowych jest potwierdzenie w tych krajach ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Od początku października do 19 listopada 2020 r. wirusem grypy ptaków dotkniętych zostało siedem państw członkowskich Unii Europejskiej. Najgorsza sytuacja przedstawia się w tej chwili w Niemczech.
Sytuacja polskich producentów drobiu jest dramatyczna! Ceny w skupie żywca kurcząt rzeźnych osiągnęły w tych dniach najniższe poziomy w najnowszej historii naszego drobiarstwa, a sprzedaż eksportowa mięsa, którego w Polsce jest zbyt dużo przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Grypa ptaków o wysokiej zjadliwości została potwierdzona w komercyjnych gospodarstwach utrzymujących drób w prefekturze Kagawa w Japonii. Są to pierwsze przypadki HPAI od prawie trzech lat w tym kraju.
Niemcy zgłosili pierwszy przypadek zakażenia wirusem grypy ptaków u drobiu na niewielkiej fermie utrzymującej kury nioski. Już większość państw europejskich zmienia na „wysoki” poziom ryzyka dotyczącego wystąpienia grypy ptaków w stadach drobiu.
Pod koniec września zwiększyła się liczba powiadomień o wykryciu grypy ptaków w kilku krajach na świecie. Najbardziej może niepokoić zgłoszenie obecności wirusa u drobiu na terenie Rosji.
reklama

Ogłoszenia

 

RSS Module