21,1°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
Grypa ptaków dziesiątkuje stada drobiu w Polsce wskutek czego wielu producentów i przedsiębiorstw drobiarskich balansuje na krawędzi bankructwa. Tymczasem – zdaniem producentów - polskie służby weterynaryjne intencjonalnie zwlekają z wydaniem decyzji o wypłacie odszkodowań za likwidowane ptaki – alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Rośnie bilans zakażeń wirusem grypy ptaków w kolejnych stadach drobiu. Od początku stycznia 2021 r. zostało zagazowanych już niemal 6,3 mln sztuk drobiu.
W związku z przypadkami grypy ptaków w Polsce, Bośnia i Hercegowina wprowadziła zakaz importu drobiu z województw łódzkiego, małopolskiego i wielkopolskiego.
Tegoroczne święta wielkanocne nie były niestety spokojne dla gospodarzy z miejscowości Perzyny w Wielkopolsce. W pożarze budynku inwentarskiego stracili 40 tys. kurcząt. Na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.
Wirus ptasiej grypy jest ogromnym, realnym zagrożeniem dla przemysłu drobiarskiego w Polsce. Jak poinformował główny lekarz weterynarii, tylko pomiędzy 18 a 22 marca zostało potwierdzonych 11 nowych ognisk tej choroby u drobiu.
Unia Europejska wydała zgodę na zastosowanie zasady regionalizacji w przywozie mięsa drobiowego z Ukrainy na rynki państw unijnych. Pojawienie się ukraińskich dostaw na rynku unijnym spowoduje zwiększenie konkurencji dla polskiego eksportu.
Aktualna sytuacja w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków w Europie od początku 2021 r. to 517 ognisk wśród drobiu oraz 333 przypadków u ptaków dzikich.
W chwili obecnej w Europie odnotowuje się znaczącą liczbę zachorowań na wysoce zjadliwą grypę ptaków u drobiu, jak również i u ptaków dzikich. Z łącznej liczby 432 wszystkich ognisk w Europie, aż 367 wystąpiło we Francji.
Przez Japonię przetacza się najgorsza od lat fala zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu. Straty w pogłowiu szacowane są na około 7 mln ptaków.
Na terytorium Polski zostały stwierdzony kolejne dwa ogniska grypy ptaków. Jedno w województwie warmińsko-mazurskim, drugie – w lubuskim.

RSS Module