20.8°C

KRIR: Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego fotolia

KRIR: Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego

Napisał  Sie 20, 2019

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.

KRIR wskazuje, że „Praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycji. Zarówno kobiety jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie wykonują swoje obowiązki stale, nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych”. - to argumenty zarówno KRIR i jak i samych rolników.

W opinii samorządu rolniczego Warmii i Mazur podniesienie wieku emerytalnego spowodowało, że gospodarstwa rolne są później są przekazywane dzieciom rolników, co przekłada się na brak zainteresowania uprawą ziemi przez wielu młodych ludzi, którzy nie chcą czekać na przekazanie ziemi. Według KRIR Warmii i Mazur w tej sytuacji zasadne jest zatem przywrócenie wcześniejszych emerytur, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych.

(rpf) pp / Źródło: KRIR

reklama