6.1°C

1/3

XXI Krajowe Dni Ziemniaka w Nidzicy

Napisał  Sie 27, 2019

XXVI Krajowe Dni Ziemniaka odbyły się w dniach od 23 do 25 sierpnia 2019 roku. Jak zwykle zgromadziły rolników i producentów ziemniaka z całej Polski. Impreza jest organizowana przez Instytute Hodowli i Aklimatyzacji Roślin wraz z głównym współorganizatorem - Centralą Nasienną Nidzica.

Krajowe Dni Ziemniaka to specjalistyczna branżowa impreza wystawowo-targowa, a zarazem szkoleniowa. Impreza skierowana jest do rolników i firm sektora rolnego i spożywczego związanego z produkcją oraz przetwarzaniem ziemniaków.

W części edukacyjnej organizowane są seminaria szkoleniowe, demonstracja kolekcji odmian ziemniaka oraz fachowe konsultacje. Na poletkach można było zobaczyć bogatą ofertę odmian ziemniaków oraz środków do ich produkcji. Nie brakło także pokazów polowych. W ramach imprezy prowadzony był konkurs jakości kulinarnej odmian ziemniaka.

– Fantastyczna atmosfera i wspaniali ludzie. To dobrze przygotowana bardzo ważna impreza, która pozwala mieć nadzieję, że staniemy się znaczącym udziałowcem międzynarodowego rynku ziemniaków – podkreślił uczestniczący w imprezie minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W opinii ministra rynki stają się globalne i już nie możemy myśleć w kategoriach „nasza chata z kraja”. Jan Krzysztof Ardanowski dodał też, że jesteśmy jednym z graczy na globalnym rynku. Eksportujemy żywność za ok. 30 mld euro rocznie.

– Stajemy się jednym z ważniejszych producentów żywności w Europie. Może to dotyczyć także ziemniaków – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że w polskiej historii ziemniaki, chociaż pochodzą z Ameryki, były podstawą wyżywienia.

– Jeżeli był niedobór ziemniaków, to ludzie często głodowali – mówił minister. Przypomniał też, że w znacznej części naszych tradycyjnych potraw podstawowym składnikiem są właśnie ziemniaki.

Minister omówił także działania podejmowane w celu pokonania problemów związanych z suszą. Zapowiedział uruchomienie programów retencyjnych, które mają doprowadzić do tego, aby w przyszłości w każdym, zainteresowanym tym tematem, gospodarstwie w Polsce była możliwość nawodnień. Szef resortu zapowiedział, że od września ruszy program wsparcia rolników na dofinansowanie instalacji nawodnieniowych w wysokości do 100 tys. zł na gospodarstwo.

– Spodziewam się, że w przyszłym roku kilka, a może kilkanaście tysięcy gospodarstw, szczególnie tych intensywnych, które produkują warzywa świeże, będzie miało systemy nawodnień i będzie uniezależnione od fanaberii pogody – dodał minister i zaznaczył, że środki na ten cel zostały przesunięte w ramach obecnego PROW-u w wysokości ponad 430 mln zł.

– To początek drogi odpowiedniego gospodarowania wodą w  Polsce. W Polsce przez dziesiątki lat osuszaliśmy tereny, a melioracja była tożsama z osuszaniem. Teraz te systemy trzeba modernizować, tak abyśmy mieli możliwość zatrzymywania w nich wody – dodał minister Ardanowski.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW