12,6°C

reklama
reklama
Rośnie popyt na mięso gęsi i kaczek fotolia

Rośnie popyt na mięso gęsi i kaczek

Napisał  Paź 07, 2019

Wartość przychodów światowego rynku kaczek i gęsi w ubiegłym roku osiągnęła poziom 19 mld dolarów. W perspektywie siedmiu lat rynek ten ma notować dalszy wzrost z uwagi na zwiększenie popytu w krajach azjatyckich. Polska znajduje się na czwartej pozycji wśród eksporterów.

Według danych Index Box, wartość przychodów światowego rynku kaczek i gęsi w 2018 roku osiągnęła poziom 19 mld dolarów. Podany wskaźnik dotyczy całkowitych przychodów osiągniętych przez producentów i importerów (z wyłączeniem kosztów logistyki, marketingu i marży detalicznej).

Roczną stopę wzrostu do roku 2025 szacuje się na 1,6 procent, co finalnie ma doprowadzić do zwiększenia wolumenu produkcji do 8 mln ton. Najwyższe spożycie mięsa gęsiego i kaczego występuje w Chinach – w 2018 roku sprzedano na rynku chińskim 5,5 mln ton mięsa, co stanowi 76 procent światowej konsumpcji. Azjatycki region pozostaje niedościgniony w popycie na ten rodzaj produktów, bowiem we Francji zajmującej drugą pozycję w rankingach konsumpcji zużycie wyniosło 203 tys. ton. Nieco mniej spożywa się w Birmie (174 tys. ton).

Optymistycznie dla Polski wygląda globalne zestawienie największych eksporterów. Mamy czwartą pozycję, po Węgrach, Hongkongu i Francji. Za nami znaleźli się Chińczycy. Niemcy, które są głównym kierunkiem zbytu dla polskiego mięsa gęsi i kaczek pozostają największym światowym importerem.

W 2018 roku eksport kolejny rok z rzędu zanotował wzrost, ale roczna dynamika nie była już tak wysoka jak w dwóch poprzednich latach. W sumie na rynki zagraniczne przedsiębiorcy wysłali 20,4 tysięcy ton mięsa o wartości 47 mln euro, czyli o siedem procent więcej r/r. Nie były to tak duże zwyżki jak w dwóch poprzednich latach, gdzie dynamika roczna osiągała wartość plus 18 procent.

Rok 2019 można nazwać kolejnym „rokiem kaczki”. Od stycznia do maja 2019 roku eksport mięsa kaczego z Polski był o 23 procent wyższy i wyniósł w sumie 10,4 tysięcy ton. Pierwszy kwartał nie należał do najlepszych, ale od kwietnia rozpoczęło się bicie rekordów. W kwietniu tego roku wysyłki na eksport zwiększyły się o 35 procent r/r (2,0 tys. ton).

Największym konsumentem polskich kaczek są Niemcy. Rynek ten pochłania około 50 procent mięsa kaczego, które wyjeżdża z Polski (10,2 tysięcy ton w 2018 roku). W grupie kluczowych kontrahentów sprowadzających kaczki z Polski należy wymienić Hongkong (drugiego światowego eksportera). W 2018 roku wysyłki do tego regionu wzrosły aż o 52 procent r/r. Na rynku azjatyckim popularnością cieszyły się: skrzydła, nogi, wątróbki i inne podroby.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama