Wydrukuj tę stronę
CBA weszła do Bielmleku. Prezesem spółdzielni jest były senator PiS i wiceminister rolnictwa fot. CBA

CBA weszła do Bielmleku. Prezesem spółdzielni jest były senator PiS i wiceminister rolnictwa

Napisał  Lis 27, 2019

CBA rozpoczęła kontrolę w Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, którego prezesem jest Tadeusz Romańczuk - były senator PiS i wiceminister rolnictwa w poprzedniej kadencji rządu. Śledztwo dotyczy podejrzenia między innymi o wyłudzenie kredytu.

Wszystko zaczęło się od protestów rolników, którym Spółdzielnia od września nie wypłaca pieniędzy za dostarczone mleko. Niejasna sytuacja, komornik na kontach Bielmleku, brak informacji oraz ignorowanie dostawców przez prezesa Spółdzielni Tadeusza Romańczuka spowodowały, że część rolników przeniosła się do innych spółdzielni.

Pomimo trudnej sytuacji finansowej współudziałowcy Bielmleku podnieśli udziały z 50 do 100 tysięcy złotych, co po raz kolejny zaogniło całą sytuację.

Zarząd Bielmleku uregulował część swoich zobowiązań wobec dostawców z kredytu uzyskanemu przez podległy ministrowi rolnictwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Teraz istnieje podejrzenie, że kredyt został wyłudzony. Ale to nie jedyny powód wkroczenia CBA do siedziby Bielmleku. Spółdzielnia mogła być zarządzana w sposób niegospodarny i to zostanie również przeanalizowane. Nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów w tej sprawie, aktualnie funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zabezpieczają dokumenty Spółdzielni Mleczarskiej w Bielsku Podlaskim.

(rpf)