logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.8°C

Wskaźnik żywności FAO na najwyższym poziomie od 5 lat fot. Paweł Pąk

Wskaźnik żywności FAO na najwyższym poziomie od 5 lat

Napisał  Sty 14, 2020

W grudniu 2019 roku wskaźnik cen żywności FAO wzrósł o 2,5% w porównaniu do listopada i wyniósł 181,7. Jest to najwyższy odnotowany poziom od grudnia 2014 roku.

Światowe ceny żywności wzrosły trzeci miesiąc z rzędu. Przyczynił się do tego duży popyt na oleje roślinne. Średnia wartość wskaźnika w 2019 roku wynosiła 171,5 punktu, to jest o około 1,8% więcej niż w 2018 roku.

Wskaźnik cen cukru w grudniu wzrósł o 4,8% w porównaniu z listopadem. Było to spowodowane wzrostem cen ropy naftowej. W Brazylii znaczne ilości trzciny cukrowej przeznaczono na produkcję etanolu – zmniejszyła się dostępność cukru na rynku światowym.

Drugim wskaźnikiem, który odnotował wzrost był wskaźnik cen olejów roślinnych. Wzrost wyniósł 9,4% i był to szósty wzrost z rzędu. Poprawa koniunktury spowodowana była wysokimi cenami oleju palmowego. Popyt na tego rodzaju olej rośnie zwłaszcza ze strony producentów biodiesla. Wzrost ceny odnotowały również oleje: sojowy, słonecznikowy i rzepakowy.

Wskaźnik cen zbóż w analizowanym okresie wzrósł o 1,4%. Wzrost spowodowany był głównie wysokimi cenami pszenicy, na którą rośnie popyt ze strony Chin. Ceny kukurydzy i ryżu pozostały stabilne.

Wskaźnik cen mięsa ukształtował się na poziomie 191,6 i był na podobnym poziomie jak w listopadzie, jednak był o 18% wyższy niż w grudniu 2018 roku. Wynikało to z dużego popytu na mięso wieprzowe ze strony Azji oraz wewnątrzunijnym zwiększonym popytem przed świętami.

Duży wzrost wskaźnika odnotowano również w przypadku wyrobów mlecznych. W grudniu wskaźnik cen wzrósł o 3,3% w porównaniu do listopada. Na wzrost wskaźnika wpłynęły głównie ceny sera, o 8% wyższe. Wzrost cen wynikał z mniejszej podaży tego produktu ze strony Unii Europejskiej i Oceanii.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

reklama