logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Kolejne kraje wprowadzają zakaz importu polskiego drobiu fot. Adobe Stock

Kolejne kraje wprowadzają zakaz importu polskiego drobiu

Napisał  Sty 14, 2020

Tajwan, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejne państwa, które wprowadziły zakaz importu polskiego drobiu w związku z chorobą ptasiej grypy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) wprowadziły tymczasowy zakaz importu w związku z wystąpieniem w Polsce ogniska HPAI u drobiu. Wprowadzone środki bezpieczeństwa zawierają:

- tymczasowy zakaz eksportu domowych i dzikich żywych ptaków oraz nieprzetworzonych termicznie produktów ubocznych pochodzących z ww. ptaków, jednodniowych piskląt i jaj wylęgowych z Polski;
- regulowanie importu mięsa drobiowego i nieprzetworzonych termicznie produktów z mięsa drobiowego zgodnie z zapisami bilateralnie uzgodnionego świadectwa zdrowia dla świeżego mięsa drobiowego i jego produktów wywożonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich towarzyszącego przesyłkom;
- kontynuację eksportu jaj konsumpcyjnych zgodnie z bilateralnie uzgodnionym świadectwem zdrowia dla jaj konsumpcyjnych i produktów jajecznych wywożonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich ze wszystkich województw;
- kontynuację eksportu przetworzonych termicznie produktów drobiowych (przetworzonego termicznie mięsa oraz produktów jajecznych) ze wszystkich województw.

Również Japonia wprowadziła zakaz importu polskiego drobiu z całego terytorium Polski. Aktualnie Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia z placówką dyplomatyczną zakres obowiązywania zakazu.

Natomiast zgodnie z informacjami przekazanymi przez placówkę dyplomatyczną Tajwanu, państwo to nie dopuszcza importu drobiu oraz produktów drobiowych pochodnych (w tym jaj). Zakaz ten nie dotyczy puchu i pierza. Zgodnie z przekazaną informacją „zwierzęta oraz produkty zwierzęce” zapakowane i wysłane do Tajwanu przed dniem 3 stycznia 2020 r. (ale nie w dniu 3 stycznia 2020 r.) nie podlegają tym restrykcjom. Główny Lekarz Weterynarii jest w trakcie ustalania jakich konkretnie produktów dotyczy zakaz.

(rpf) jp / Źródło: GIW

reklama