24.8°C

Coraz większe problemy finansowe rolników przez ASF i suszę fotolia

Coraz większe problemy finansowe rolników przez ASF i suszę

Napisał  Lut 16, 2020

Coraz więcej gospodarstw ma problemy ze spłatą kredytów – jako najczęstszy powód kłopotów finansowych rolnicy wskazują występowanie suszy oraz afrykański pomór świń (ASF).

Do naszej redakcji zgłaszają się gospodarze, którzy nie mają możliwości terminowej spłaty swoich zobowiązań finansowych wynikających z umów kredytowych oraz leasingowych.

Jako powód kłopotów z płynnością finansową wskazują najczęściej suszę, która dała się mocno we znaki przez dwa minione lata oraz ASF – szczególnie na terenach objętych ograniczeniami.

Sygnały o trudnej sytuacji niektórych rolników docierają również do Krajowej Rady Izb Rolniczych, która poinformowała iż w związku z coraz częstszymi prośbami rolników (którzy w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, czy też wystąpienia chorób zakaźnych (ASF) popadli w kłopoty finansowe i mają problem z bieżącą obsługą kredytów) kierowanymi do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pomoc w negocjacjach z bankami  - 14 lutego 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o pilne zorganizowanie spotkania z bankami udzielającymi kredytów preferencyjnych, Związkiem Banków Polskich oraz Zarządem KRIR w celu omówienia tej sytuacji oraz działań, które można byłoby podjąć w tym zakresie.

(rpf) pp

reklama