17.6°C

IMiGW: będzie ciepło i wietrznie

Napisał  Lut 15, 2020

Na początku obecnego tygodnia Polska znalazła się w zasięgu głębokiego niżu. Ciśnienie w jego ośrodku zmniejszyło się do około 945 hPa, co jest wartością rzadko spotykaną. Niż ten przyniósł dynamiczną pogodę, w tym bardzo silne i niszczące porywy wiatru nad zachodnią, północną oraz środkową Europą.

Przed nami kolejny wietrzny i ciepły weekend
Najświeższe prognozy pogody wskazują na pojawienie się kolejnego głębokiego niżu nad północnym Atlantykiem, który ponownie przyniesie wietrzną i dynamiczną pogodę nad Europę. Ciśnienie w jego ośrodku zlokalizowanym w rejonie Islandii może obniżyć się aż do około 930 hPa, co jest wartością wybitnie niską i rzadko spotykaną, choć jeszcze nie rekordową. Ekstremalnie niska wartość ciśnienia wystąpi jutro w dzień oraz w nocy z soboty na niedzielę.

W tym czasie mieszkańcy północno-zachodniej Europy będą mogli spodziewać się bardzo gwałtownych porywów wiatru. Od niedzieli niż przemieszczając się w kierunku Skandynawii powoli zacznie się wypełniać, tym samym wartość ciśnienia w jego ośrodku wzrastać.

Czy niż zagrozi Polsce?
Nad Polską różnica ciśnienia nie będzie tak duża jak w ostatni weekend, co przełoży się na słabsze, maksymalne porywy wiatru. Najsilniej będzie wiało na wybrzeżu oraz w obszarach podgórskich, do 80-90 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, w poniedziałek silnie będzie wiało jeszcze na południowym wschodzie. Co warte podkreślenia, wspomniany niż przyniesie wzrost temperatury, w niedzielę na Dolnym Śląsku do 15°C!

Opracowanie: Szymon Ogórek / IMiGW

reklama