logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

15 złotych za dzień niezdolności do pracy dla rolnika. Izby rolnicze: to nie do przyjęcia!

Napisał  Mar 20, 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej koronawirusem, przygotowany został projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi między innymi z tytułu zasiłku chorobowego. Zakłada on stawkę zaledwie 15 złotych za każdy dzień niezdolności do pracy.

Na projekt zareagowała Wielkopolska Izba Rolnicza, która uznała, że zapisy w nim zawarte są nie do przyjęcia. Proponowana w projekcie rozporządzenia stawka 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy jest zbyt niska. Wielu rolników niezdolnych do pracy w wyniku zarażenia się koronawirusem będzie musiało skorzystać z pracy najemnej.

Obecnie wysokość stawek pracowników najemnych w rolnictwie wahają się w kwotach 15-40 zł netto za godzinę. Szczególnie wysokie stawki obowiązują w przypadku produkcji zwierzęcej, w tym produkcji mleka. Dodatkowo, wszystko wskazuje na to, że szczyt zachorowań na COVOD 19 zbiegnie się ze szczytem wiosennych prac polowych.

W takiej sytuacji stawka zasiłku w wysokości 15 zł nie pokryje niczego, nawet kosztów leczenia.

Stawka ta nie uwzględnia również faktu, że w przypadku zachorowania na COVID-19 cała rodzina rolnika objęta będzie kwarantanną, co również znacząco wyeliminuje członków jego rodziny z jakichkolwiek działalności. Ponadto, rodzina chorego rolnika poddana zostanie kwarantannie, co uniemożliwi wykonywanie prac poza domem, oraz na plantacjach w będących w rozłogach kilkudziesięciu kilometrowych. Pewne zabiegi agrotechniczne wymagają określonych terminów, co będzie wiązało się z wynajęciem usługi.

Izba zwraca uwagę również na fakt, iż wskutek zamknięcia placówek szkolnych i oświatowych rodzice rolników dzieci do lat 8 są wykluczeni z zasiłków.

Jak czytamy w piśmie:
Traktowanie rolników jako obywateli dziesiątej kategorii w dobie zagrożenia epidemicznego jest mocno nieetyczne ze strony rządzących. Zaproponowane przez rząd rozwiązanie opiera się o standardowe procedury i system rolniczych ubezpieczeń społecznych, a naszym zdaniem rozwiązania takie powinno być daleko ponadstandardowe i zabezpieczyć rolnikowi możliwość opłacenia pracownika w wymiarze czasu 8 godzin dziennie oraz dodatkowych kosztów związanych z leczeniem oraz kwarantanną, a także opieką nad dziećmi w tym okresie.

Rolnicy powinni zostać potraktowani podobnie jak przedsiębiorcy, szczególnie, że to oni gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa w tak trudnej sytuacji. Nie rozumiemy dlaczego specjalne rozwiązania zaprezentowane wczoraj przez Pana Premiera i Prezydenta w stosunku do przedsiębiorców nie obejmują rolników. Oczekujemy przygotowania poważnego pakietu rozwiązań finansowych dla naszej grupy zawodowej”.

(rpf) jp / Źródło: WIR

reklama