logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.2°C

Woda z oczyszczalni ścieków do nawodnień

Napisał  Kwi 24, 2020

Izby rolnicze zwróciły się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom suszy. Wniosek zawiera między innymi propozycję wykorzystania wody z oczyszczalni ścieków do nawodnień.

Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka z wnioskiem o podjęcie działań w celu przeciwdziałania skutkom suszy, poprzez:

- budowę niewielkich budowli piętrzących i zatrzymujących wodę na mniejszych rzekach i innych ciekach,

- opracowanie i wdrożenie planu wykorzystania wód z oczyszczalni ścieków i z odwodnieni melioracyjnych do nawadniania upraw, w szczególności budowę zbiorników śródpolnych,

- zmiany w przepisach ułatwiające budowę ww. obiektów oraz umożliwiające korzystanie przez rolników z ww. wody bez dodatkowych pozwoleń.

Obecne rozwiązania pozwalają na wykorzystanie bez uzyskiwania pozwoleń do 5 m3 wody dziennie średniorocznie. Wskazane jest zwiększenie tego limitu, jeśli chodzi o wody powierzchniowe do co najmniej 50-60 m3 oraz dopuszczenie wykorzystania nie tylko wody będącej właściciela gruntu nawadnianego, ale także wód należących do Skarbu Państwa, o ile nie służą zaopatrzeniu w wodę pitną, albo nie są położone w rezerwatach przyrody.

(rpf) pp/ Źródło: KRIR

reklama