Wydrukuj tę stronę
1/4

Czarna seria wypadków w rolnictwie

Napisał  Sie 04, 2020

Wytężony czas pracy podczas żniw stanowi większe ryzyko wypadków z udziałem maszyn rolniczych. Często dochodzi do nich na skutek przewrócenia się ciągnika.

W samej tylko Małopolsce w ciągu trzech dni doszło do sześciu tego typu poważnych wypadków. Rolnicy, zachowajcie ostrożność podczas wykonywania prac polowych, szczególnie na nierównym i stromym terenie.

Cztery z sześciu poważnych wypadków jakie miały miejsce w ostatnich dniach w Małopolsce były niestety śmiertelne. Scenariusz wszystkich jest taki sam – ciągnik podczas pracy przewraca się na wzniesieniu i przygniata kierowcę.

W czwartek 30 lipca, w Sieniawie 47- letni mężczyzna jechał ciągnikiem z przyczepą samozbierającą po łące, kiedy nagle na wzniesieniu pojazd wywrócił się przygniatając mężczyznę. Mężczyzna zmarł przed przyjazdem karetki pogotowia. Tego samego dnia 71-letni mieszaniec Klikuszowej został również został przygnieciony przez ciągnik. Poszkodowany z urazem nogi został przewieziony do szpitala.

W piątek 31 lipca w Ochotnicy Górnej (powiat nowotarski) 49-latek kosił trawę na bardzo stromej łące. W pewnym momencie traktor wywrócił się przygniatając mężczyznę. Poszkodowanego znalazł jego syn i o wypadku powiadomił służby ratunkowe. Niestety, nie udało się uratować kierowcy, mężczyzna zmarł na miejscu.

W tym samym dniu w Rabie Niżnej (powiat limanowski) 43-letni kierujący ciągnikiem w trakcie wykonywania prac rolniczych doprowadził do wywrócenia pojazdu w skutek czego został nim przygnieciony. Mężczyzna został przetransportowany przez LPR do szpitala w Krakowie. Niestety wskutek odniesionych obrażeń zmarł.

W sobotę 1 sierpnia w Olszowej koło Zakliczyna doszło do podobnego zdarzenia. Na wzniesieniu ciągnik przygniótł 67-letniego mężczyznę, który zwoził z pola bale słomy. Mężczyzna został zabrany do szpitala, jednak pomimo pomocy lekarskiej zmarł.

Po południu, w Lipinach koło Dąbrowy Tarnowskiej, 38–latek wykonując prace polowe zjechał do pobliskiego rowu melioracyjnego. Pojazd przewrócił się i przygniótł traktorzystę, który został zabrany śmigłowcem LPR do szpitala w Tarnowie. Mężczyzna żyje, ale znajduje się w ciężkim stanie.

(rpf) jp / Źródło: KWP Kraków