23,6°C

reklama
reklama
1/3

AGROunia: Policja interweniuje, ale działamy dalej!

Napisał  Paź 20, 2020

Po niedzielnej akcji z obornikiem przeprowadzonej w całej Polsce przez rolników, w wielu miejscach interweniowała policja. Posypały się mandaty. Rolnicy jednak nie poddają się – jutro z samego rana kolejny protest i blokada dróg.

W minioną niedzielę, po przeprowadzonej przez rolników akcji „dzień wstydu”, w wielu miejscach w Polsce interweniowała policja wzywana przez posłów i senatorów, pod domami których został rozrzucony obornik.

- Wiemy, że są bardzo duże naciski na policję ze strony niektórych parlamentarzystów, – powiedział nam Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. – Jutrzejszy protest jest aktualny. Na naszą skrzynkę mailową przygotowaną specjalnie dla rolników chcących przystąpić do jutrzejszych protestów zgłosiło się już ponad 200 grup.

Funkcjonariusze ustalali sprawców zanieczyszczenia chodników i dróg, a następnie karali ich mandatami w wysokości 500 zł. Rolnicy muszą również liczyć z dalszymi konsekwencjami, bo sprawy te w wielu przypadkach zostały skierowane do sądów. Za zanieczyszczenie dróg publicznych, zatamowanie ruchu przed posesjami, zniesławienie grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Do zatrzymania rolnika przez policję doszło między innymi w gminie Gietrzwałd w województwie warmińsko-mazurskim. Na stronie internetowej policji pojawił się komunikat w tej sprawie: „W niedzielę 18 października na terenie miasta doszło do niecodziennych zdarzeń przed posesjami należącymi do przedstawicieli polskiego parlamentu. Pierwsze zgłoszenie policjanci ostródzkiej komendy otrzymali około godziny 10:00, drugie w godzinach popołudniowych.

W obu przypadkach doszło do zanieczyszczenia drogi i zatamowania ruchu przed posesjami należącymi do przedstawicieli polskiego parlamentu. W jednym przypadku jako materiał tamujący ruch użyto obornika, a w drugim słomy. Oprócz elementów powodujących utrudnienie w ruchu, pojawiły się również transparenty zniesławiające parlamentarzystów.

Jak się okazało, za obydwa zachowania odpowiedzialna była ta sama osoba. W poniedziałek 19.10.2020 ostródzcy kryminalni ustalili i zatrzymali w miejscu zamieszkania mieszkańca gminy Gietrzwałd. 29-latek usłyszał dwa zarzuty dotyczące zniesławienia parlamentarzystów, a ponadto policjanci nałożyli na niego 2 mandaty karne w wysokości 500 zł za popełnione wykroczenia związane z zanieczyszczeniem drogi i tamowaniem ruchu.

Przestępstwa, o które podejrzany jest 29-latek prokurator objął ściganiem z urzędu. Mężczyzna wkrótce będzie tłumaczył się przed sądem. Grozi mu kara grzywny lub ograniczenia wolności”.

(rpf) jp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama