Wydrukuj tę stronę

KRIR: Konieczna definicja „aktywnego rolnika”

Napisał  Gru 30, 2020

Ustanowienie interpretacji pojęcia aktywnego rolnika odpowiedniej do warunków Polski jest konieczne ze względu na nadchodzącą Wspólną Politykę Rolną – uważają izby rolnicze.

30 listopada zakończył się Powszechny Spis Rolny. Jak poinformował GUS spisano ponad 98% gospodarstw, a więc wyniki otrzymane po wnikliwej analizie zebranych danych będą wiarygodnym odzwierciedleniem sytuacji w polskim rolnictwie, którego wyniki są cennym źródłem danych służących do podejmowania decyzji w zakresie polityki rolnej.

Nowa definicja aktywnego rolnika musi odpowiadać specyfice polskiego rolnictwa i zapewnić powiązanie programów pomocowych dla rolnictwa z faktycznie wykonywaną działalnością rolniczą. Powinna podkreślić znaczenie pozostania przy rodzinnym modelu rolnictwa, a jej zadaniem powinno być uniemożliwienie pobierania dopłat przez osoby nieprowadzące działalności rolniczej.

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest zdania, że rolnictwo w Polsce jest znacząco zróżnicowane, a każde województwo ma własną specyfikę regionalną. W związku z tym decyzje i przepisy ustanawiane w oparciu o dane GUS powinny być tworzone z uwzględnieniem tej specyfiki przy udziale izb rolniczych.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij: