3,5°C

reklama
reklama
KRIR w sprawie uruchomienia kredytów preferencyjnych z zabezpieczeniem przyznanych dopłat fot. MG

KRIR w sprawie uruchomienia kredytów preferencyjnych z zabezpieczeniem przyznanych dopłat

Napisał  Kwi 14, 2021

Samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy o opracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań umożliwiających uzyskanie kredytów przez producentów rolnych, np. z zabezpieczeniem przyznanych płatności bezpośrednich, na zasadzie rozwiązania stosowanego od lutego 2016 r.

W tym czasie została uruchomiona linia kredytowa dla producentów rolnych, którzy oczekiwali na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 r. Można było ubiegać się o nieoprocentowany kredyt na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji jak np. zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa. Do 30 czerwca 2016 r. banki mogły udzielać tego rodzaju kredytów obrotowych producentom rolnym, którzy oczekiwali na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 r.

Obecna sytuacja rolników jest trudniejsza niż ta w 2016 roku, gdyż spadła sprzedaż produktów rolnych z powodu zamknięcia stołówek szkolnych, barów, restauracji, bazarów i innych miejsc gdzie rolnicy sprzedawali swoje plony. Sprzedaż najczęściej kupowanej żywności prowadzona jest obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie warzywa i owoce w większości pochodzą z importu.

Sytuacja ekonomiczna polskich rolników powoduje często brak płynności finansowej. Okres wiosenny to wzmożone wydatki związane z odtworzeniem produkcji, wprowadzenie proponowanego rozwiązania mogłoby zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej przez wiele gospodarstw rolnych.

Jednym z rozwiązań, które zminimalizowałoby w pewnym stopniu trudną sytuację rolników, mogłaby być możliwość pozyskania środków finansowych przeznaczonych na zakup materiału siewnego oraz środków ochrony roślin niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji rolnej. Zabezpieczeniem kredytu mogłyby być dopłaty bezpośrednie, które są najczęściej najbardziej pewnym i stabilnym dochodem rolników.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama