5.6°C

1/3

Kombajn CLAAS TUCANO automatycznie niweluje kąt nachylenia!

Napisał  Mar 24, 2019

Nowa generacja kombajnów CLAAS TUCANO to rozszerzona paleta modeli, nowy terminal CEBIS oraz opcjonalny system wyrównania nachylenia CLAAS. / artykuł promocyjny

Za dopasowanie kąta nachylenia odpowiada system MONTANA

System ten jest teraz fabrycznie montowany aż w pięciu modelach serii TUCANO, co pozwala na zniwelowanie nachylenia zbocza nawet do 16%. Jeszcze lepszy wynik, bo aż 18% można uzyskać w modelach TUCANO 560 i 430.

Jak to możliwe?

Aktualny kąt nachylenia i kąta cięcia jest wyświetlany na terminalu CEBIS, dodatkowo na polu wszystkie funkcje są realizowane automatycznie. Skrzynia biegów w modelach MONTANA to 2-biegowa przekładnia z automatycznym dopasowaniem mocy.

Oba biegi mają dwa stopnie prędkości jazdy, można je ustawiać w zależności od obciążenia napędu jezdnego. Nie ma potrzeby ręcznej zmiany biegów. Gdy potrzebna jest większa siła uciągu, maszyna automatycznie przełącza prędkość jazdy na niższy stopień.

Gdy potrzeba więcej siły

Nawet o 70% większą siłę uciągu niż standardowa oś tego rodzaju zapewnia nowa napędzana oś tylna w modelach MONTANA. Opcjonalnie można zamówić także blokadę mechanizmu różnicowego osi przedniej.

Modele, w których dostępny jest system wyrównania nachylenia:
- TUCANO 580, 570 i 560 z systemem hybrydowym APS,
- TUCANO 450 z 6 wytrząsaczami APS,
- TUCANO 430 z 5 wytrząsaczami APS

CLAAS po raz pierwszy w tej serii udostępnia również modele z systemem wyrównania nachylenia.

Kombajny wyposażono obecnie również w systemy wspomagania operatora:
- AUTO CROP FLOW do kontroli przepływu materiału,
- AUTO SLOPE do regulacji prędkości obrotowej dmuchawy

Wyposażono je również w zbiorniki ziarna o pojemności do 11 000 l. Topowym modelem serii został kombajn TUCANO 580.

Zobacz jakie to proste, wystarczy kilka gestów

Nowy terminal CEBIS można obsługiwać z panelu obsługowego oraz bezpośrednio na ekranie dotykowym. Przykładowo, dotykając palcem ikonki młocarni, otwieramy duże okno dialogowe, w którym w prosty sposób ustawimy prędkość obrotową bębna.

Intuicyjna i prosta obsługa – jak w smartfonie
Taki cel przyświecał projektantom terminalu CEBIS, który w połączeniu ze zmodyfikowanym podłokietnikiem umożliwia operatorowi intuicyjną obsługę wszystkich najważniejszych funkcji kombajnu – i to bez wcześniejszego zapoznawania się z maszyną.

Intuicyjne i proste jest również samo wprowadzanie ustawień przez operatora – bardzo przypomina posługiwanie się smartfonem. Ponadto wszystkie najważniejsze funkcje maszyny można regulować bezpośrednio za pomocą przełączników w podłokietniku.

Tę opcję szybkiego dostępu w nowym CEBIS uzupełnia dodatkowo funkcja zarządzania ulubionymi ustawieniami. Operator może tu zapisać indywidualne funkcje do obsługi maszyny, które będzie mógł później bardzo szybko wywołać za pomocą pola obsługowego na dźwigni wielofunkcyjnej CMOTION.

Dla optymalnej widoczności w każdych warunkach terminal można w razie potrzeby przesuwać w różnych kierunkach. Z pozycji podstawowej w polu widzenia operatora terminal można przesunąć całkowicie na prawo obok podłokietnika.

Dzięki temu operator zyskuje optymalny widok na cały przyrząd żniwny także wtedy, gdy maszyna znajduje się na brzegu pola lub w wyległym zbożu.

Sprawdzony system wspomagania operatora AUTO CROP FLOW

W modelach serii TUCANO zastosowano system wspomagania operatora znany już z serii LEXION system. Wyposażony go przy tym dodatkowo w AUTO CROP FLOW do automatycznej kontroli przepływu materiału.

Bieżące monitorowanie prędkości obrotowej młocarni, oddzielanie resztek ziarna, siekacz słomy i silnik zapobiegają zatorom w maszynie i jej przeciążeniu. Dzięki temu nawet pracujący w różnych warunkach oraz prowadzony przez mniej doświadczonych operatorów kombajn może osiągnąć niemal maksymalną wydajność.

Funkcja AUTO SLOPE jest nowością w serii TUCANO, ale sprawdziła się doskonale już wcześćniej w serii LEXION. System stale dopasowuje prędkość obrotową dmuchawy do nachylenia wzdłużnego maszyny. Czyszczanie pracuje optymalnie również w zmieniających się warunkach podczas jazdy w górę i w dół zbocza.

Pojemność zbiornika ziarna do 11 000 litrów

Pojemność zbiornika ziarna wynosi obecnie maksymalnie 11 000 litrów, również w wersjach MONTANA. Automatyczna klapa na rurze wyładowczej zabezpiecza przed wysypywaniem się zbieranego materiału, także kiedy rura jest pełna.

Kolejne praktyczne rozwiązania wprowadzone przez firmę CLAAS w modelach TUCANO:
- odsysanie kurzu na kanale wciągającym dla lepszej widoczności podczas pracy przy dużym zapyleniu i w ciemności,
- wyświetlanie ilości zgonin na wyświetlaczu CEBIS, która może być wskazywana razem ze stratami,
- więcej przestrzeni do przechowywania narzędzi i części zamiennych,
- dodatkowe i powiększone klapy konserwacyjne do silnika i systemu oddzielania resztek ziarna,
- dostępny w pojeździe zbiornik na wodę do mycia rąk.

Pełna gama serii TUCANO

Seria CLAAS TUCANO obejmuje łącznie 13 modeli, od nowego TUCANO 580 o mocy 280 kW/381 KM, po TUCANO 320 o mocy 180 kW/245 KM.

Seria ta została wyposażona w silniki marki Mercedes-Benz, które spełniają wymogi normy emisji spalin Stage V (Tier 5) i pracują teraz również z funkcją DYNAMIC POWER, stosowanej dotychczas w sieczkarniach polowych JAGUAR.

Funkcja umożliwia dopasowanie mocy silnika do aktualnych warunków roboczych. Jeżeli zapotrzebowanie na moc jest niższe, na przykład przy odkładaniu pokosu, możliwe jest zmniejszenie zużycia, a co za tym idzie, kosztów paliwa.

Dalsza oszczędność paliwa możliwa jest dzięki obniżeniu prędkości obrotowej przy pełnym obciążeniu do 1900 obr./min i redukcji prędkości obrotowej na biegu jałowym do 850 obr./min.

Gdy zapotrzebowanie mocy rośnie, na przykład podczas załadunku, natychmiast jest dostępna pełna moc silnika. Wszystkie innowacje oraz funkcje i możliwości, jakie oferuje seria kombajnów CLAAS TUCANO, sprawiają, że rolnik otrzymuje nowoczesną i bardzo wydajną maszynę, której obsługa jest intuicyjna i prosta. Bez wątpienia przełoży się to na oszczędność czasu i pieniędzy, czyli czynniki, które pozwalają śmiało myśleć o wysokich plonach.

Kombajny można nabyć w promocyjnej formie finansowania Claas Przedsmak Wiosny.

(rtr) Paweł Pąk / artykuł promocyjny