Wydrukuj tę stronę
Pierwsze kolanko w zbożach - czas na zabieg przeciw patogenom grzybowym fot. Tomasz Kodłubański

Pierwsze kolanko w zbożach - czas na zabieg przeciw patogenom grzybowym

Napisał  Mar 24, 2019

Zbliża się czas rozpoczęcia zabiegów z użyciem fungicydów zapobiegającym chorobom podsuszkowym w zbożach.

Jest to ten moment, gdy pod wpływem wyższej temperatury w czasie dnia oraz braku przymrozków nocą, wegetacja przyśpiesza a rośliny osiągają fazę pierwszego kolanka.

- Istnienie pierwszego kolanka w pszenicy można stwierdzić poprzez dokładne sprawdzenie pędu głównego rośliny – mówi rolnik Aleksander Jarmucki z woj. Mazowieckiego. Gdy posuwamy się wzdłuż pędu głównego do góry z pewnością wyczujemy specyficzne zgrubienie na węźle głównym na wysokości około jednego centymetra. Nowo powstałe pierwsze międzywęźle zaczyna się intensywnie wydłużać. Początkowo wypełnione jest tkanką, z czasem w miarę wzrostu wewnątrz powstanie pustka. Jednak sprawdzenie tylko jednej rośliny nie wystarczy. Po to by sprawdzić jaka jest faza wegetacji roślin wykopuję rośliny z kilkunastu wybranych regionów pola – dodaje gospodarz.

W przypadku gdy przegapimy właściwy moment na zabieg, może to skutkować słabszymi i gorszej jakości plonami, chociaż na początku wegetacji jest to jeszcze nie do zauważenia.

Trzeba również opierać się na naszych własnych obserwacjach jakie poczyniliśmy w poprzednich latach, jak wtedy przebiegała wegetacja roślin i czy zostały zaatakowane przez choroby. Trzeba zawsze pamiętać, że przy zarażeniu większości łanu straty mogą sięgnąć nie kilku, a kilkudziesięciu procent całości plonów jakie moglibyśmy zebrać podczas żniw - przestrzega Aleksander Jarmucki.

Na moich polach jest stały niedobór wody, a gleba ciągle wymaga nawadniania. Dla mnie to korzystne ponieważ w takich warunkach choroby mają mniejsze szanse na rozwój. Jednak to tylko pozorny spokój ponieważ istnieje sporo patogenów, które rozwijają się dobrze także w środowisku suchym dlatego takie znaczenie przykładam do inspekcji plantacji w tym okresie – podsumowuje rolnik.

Pojawienie się pierwszego kolanka to także najlepszy momentdo wprowadzenia regulatorów wzrostu, które ograniczają zagrożenie wylegnięciem łanu.

(rup) Tomasz Kodłubański

Udostępnij: