logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

11.7°C

1/4

Chowacze w rzepaku

Napisał  Mar 25, 2019

W związku z poprawiającymi się warunkami metrologicznymi na terenie całego kraju w plantacjach rzepaku pojawiają się chowacze.

Obecnie nasilenie występowania chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego oraz chowacza podobnika występuje głównie na plantacjach rzepaku w województwie wielkopolskim. W wielu miejscach ich liczba przekracza już próg ekonomicznej szkodliwości, co oznacza, że zalecany jest oprysk.

Natomiast na terenie województw głównie zachodnich i południowych stale wzrasta liczba agrofagów tego szkodnika. Warto więc obserwować swoje plantacje. Do monitorowania upraw i ustalenia liczby szkodników w rzepaku pomocne są żółte naczynia. Ustawia się je około 25 m od brzegu pola, na wysokości roślin.

Naczynia powinny posiadać małe otwory przy krawędzi. Następnie naczynie napełnia się do połowy wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, który nie pozwoli wydostać się owadom z pojemnika. Obserwację należy prowadzić w przeciągu 1-3 dni.

Jeśli w jednym naczyniu będzie ponad 10 chrząszczy, należy przystąpić do zwalczania chemicznego, ponieważ został przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości.

(rup) jp

reklama