Wydrukuj tę stronę
1/25

Kukurydziane Pola Klasy „S” Syngenty

Napisał  Wrz 19, 2019

Na polach produkcyjnych Hodowli Zwierząt i Uprawy w Polanowicach 13 września 2019 r. odbyło się spotkanie polowe, podczas którego można było zapoznać się z odmianami kukurydzy Syngenta. Zaprezentowano 14 odmian mieszańcowych kukurydzy z różnych grup wczesności. Zarówno odmiany wczesne, średniowczesne i średniopóźne. 

Rolnicy przybywający na to spotkanie mogli zobaczyć, dotknąć posczególne odmiany i wybrać z tej oferty takie, które spełną ich oczekiwania zarówno pod kątem grupy wczesności jak i użytkowania.

Spośród kilkunastu zaprezentowanych odmian warto na chwilę zatrzymać się przy odmianie Talisman o FAO 220-230. Jest to odmiana, która trzy lata z rzędu w badniach COBORU zajęła pierwsze miejsce. A więc absolutny hit. Rzadko się zdarza, aby odmiana trzy lata z rzędu zajmowała pierwsze miejsce, a właściwie była odmianą numer jeden – mówił Jerzy Grzesiek z firmy Syngenta podczas prezentacji odmian.

Uwagę zwracały m.in. pięknie wykształcone kolby odmiany Talisman, ładne ziarno, wyrównane kolby bez tipsów u góry. Odmiana ta oprócz doskonałych wyników w badaniach oficjalnych znalazła też uznanie wśród rolników i według niezależnych badań rynkowych jest to odmiana numer jeden na rynku polskim, czyli najchętniej uprawiana na dużych powierzchniach, które zapewne będą się zwiększać ze względu na trudne warunki związane z suszą, a właśnie ta odmiana doskonale w takich warunkach sobie radzi – w dużych niedoborach opadów oraz przy dużym stresie cieplnym.

Kolejna odmiana to SY Pandoras FAO 240 – ukierunkowana na ziarno, również w czołówce jeśli chodzi o wyniki plonowania. Warto też wspomnieć, że ta odmiana uzyskuje bardzo dobre wyniki przy produkcji spirytusu, nadaje się do gorzelni dlatego, że zawiera ponad 37% skrobi szklistej. Charakteryzują je ładnie wykształcone kolby rokujące bardzo dobry plon.

Jedną z prezentowanych odmian przeznaczona przede wszystkim na kiszonkę – SY Kardona FAO 250, również z możliwością zbioru na ziarno. Charakteryzuje ją bardzo wysoki plon świeżej i suchej masy w oficjalnych wynikach COBORU za lata 2016-2018 – 21,4 tony suchej masy z hektara przy bardzo dobrej strawności. Na polu w Polanowicach bardzo dobrze było widać przydatność tej odmiany na kiszonkę, bowiem rośliny były zdrowe, wysokie i silnie ulistnione.

Nowością Syngenty zaprezentowaną w Polanowicach jest odmiana SY Colloseum o takiej samej grupie wczesności jak SY Kardona, o wysokich plonach suchej i świeżej masy. Ma ładnie wykształcone rośliny i kolby. Na pewno znajdzie szerokie zastosowanie w uprawie na kiszonkę.

Zaprezentowano też odmiany typu dent, m.in. SY Marimba FAO 250. Charakteryzują ją piękne, beczułkowate kolby. Drugą z odmian typu dent była SY Fregat – średnio-późna FAO 260, obecnie jest w fazie szerokich doświadczeń produkcyjnych w gospodarstwach preferujących takie odmiany. Będzie szeroko dostępne do uprawy w Polsce w sezonie 2020. Odmianę tą cechuję również bardzo dobra gospodarka wodą, co jest bardzo istotne przy powtarzających się w ostatnich latach suszach.

Spośród prezentowanych nowości zwróciliśmy uwagę na odmianę z grupy średnio-późnych, czyli SY Scorpius typu dent, uzyskującą szczególnie wysokie wyniki w Polsce południowo-wschodniej, gdzie w jednej z lokalizacji doświadczalnych w Skołoszowie uzyskała nieoficjalny rekord plonowania COBORU 19,2 tony z hektara.

(rup) Paweł Pąk