logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

10.6°C

Susza: Zapowiada się kolejny trudny rok dla rolników fot. Paweł Pąk

Susza: Zapowiada się kolejny trudny rok dla rolników

Napisał  Mar 02, 2020

Prognozy nie są optymistyczne. Niewielkie opady deszczu, które miały miejsce w czwartym kwartale ubiegłego roku oraz te z początku 2020 roku zapowiadają kolejny trudny sezon związany z suszą na polach.

Rolnikom będzie coraz trudniej zbierać plony. Przy bardzo dużym deficycie wody rośliny mogą nie wydać w ogóle plonu. Już odczuwalne są niedostatki wody, zwłaszcza w sektorze rolnictwa.

Zjawiska atmosferyczne takie jak brak opadów czy ich nadmiar są zjawiskami cyklicznymi. Co jakiś czas się powtarzają – można znaleźć w starych kronikach notatki o braku wody czy powodziach. Świadczą też o tym pozostawione na murach budynków zaznaczenia dokąd sięgała woda z podaniem roku. Naukowcy stawiają tezę, że skoro zjawiska te mają cykliczną powtarzalność, to mogą one być spowodowane aktywnością słońca. Jednak już na intensywność ich odczuwalności spory wpływ ma człowiek.

Pod patronatem Światowej Organizacji Meteorologicznej została przygotowana prognoza długoterminowa na luty, marzec i kwiecień 2020 roku. Pogoda FMA przedstawia prognozę prawdopodobieństwa trendu na podstawie wielu modeli z uwzględnieniem zachodzących zmian w Arktyce, bo wzorzec pogodowy w tej części Ziemi ma istotny wpływ na warunki pogodowe w innych regionach naszej planety. Według tej prognozy, w Polsce istnieje aż 60-70% prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy.

W przypadku opadów, prognozy długoterminowe może nie są tak bardzo pesymistyczne, jednak to tylko prognozy. Opady najprawdopodobniej będą oscylowały w pobliżu norm. Jednak w przypadku wyższych temperatur, nie będzie tak dobrze, jak by to wynikało z prognoz. Jeśli trend, jaki się rysuje będzie trafny, to może to oznaczać pogodę ciepłą, ale zmienną. W miarę stabilne warunki pogodowe nie będą trwały długo. Według tych prognoz spodziewane są częstsze wiosenne burze, przy czym dynamiczne fronty zaczną już występować na początku wiosny.

W związku z tym, od lutego do kwietnia można spodziewać się wyższych temperatur, częstszych opadów, miejscowo mogą one być nawet dość obfite, jednak nie będą one w stanie uzupełnić deficytu wody w środowisku. Długotrwały brak opadów i brak pokrywy śnieżnej spowodowały bardzo duże niedobory wód powierzchniowych i tym samym brak zasilania wód podziemnych. Ponadto silne miejscowe opady nie wsiąkają tyko spływają szybko do Bałtyku.

Opady, które są określane mianem drobnego deszczu lub deszczem ze śniegiem o wiele skuteczniej nawadniają glebę niż gwałtowne deszcze nawalne, czy ulewy, podczas których na jeden metr kwadratowy w ciągu doby, spada nawet kilkadziesiąt litrów wody. Podczas gwałtownego deszczu woda nie wsiąka w sposób wystarczający w glebę, ale po spływa. Dlatego też umiarkowane powolne opady w postaci drobnego deszczu, są najbardziej korzystne dla uzupełnienia wody w środowisku. Aby uzupełnione zostały zapasy wody w glebie to przez 60 dni bez przerwy powinna padać tzw. mżawka.

O tym jak bardzo niekorzystnie na zwartość wody w glebie wpływa brak dostatecznej ilości opadów atmosferycznych świadczy bilans wodny. W przypadku dalszej bardzo małej ilości opadów, rośliny na polach wiosną będą wzrastały już w warunkach suszy.

Dla lepszego zobrazowania małej wilgotności gleby opracowano dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 roku, które wskazują na niską wilgotność gleby – poniżej 40%, a miejscami nawet poniżej 35% (w profilu na głębokości poniżej 1m). Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów – bezśnieżna i sucha a przy tym ciepła zima – uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie.

Obecnie na obszarze Kujaw, województwa zachodniopomorskiego poprzez województwo pomorskie, wielkopolskie oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego, dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą.

(rpf) jp / Źródło: WIR/IMiGW/Wody Polskie

reklama