logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.2°C

Stan upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG fot. IUNG

Stan upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG

Napisał  Maj 10, 2020

Warunki pogodowe w ostatnim okresie czasu były niesprzyjające dla rolnictwa. Niewielkie ilości opadów i częste wiatry przyczyniły się do drastycznego przesuszenia gleby, a utrzymujące się nocne przymrozki wyrządziły szkody między innymi w sadach.

Zarówno zima, jak i wiosna tego roku pod względem ilości opadów jest bardzo niekorzystna dla roślin. Jesienne zasiewy zbóż w niektórych RZD, a szczególnie gospodarujących na gleby lekkich były dotknięte przez ograniczenia ich wilgotności. Zima była łagodna co sprzyjało rozwojowi ozimin wysianych po przedplonach późno schodzących z pola.

Utrzymujące się nocne przymrozki przy gruncie oraz częste wiatry drastycznie przesuszyły dodatkowo glebę. Ponadto bardzo duże szkody wyrządziły przymrozki w sadach. W zależności od odmiany i gatunku uszkodziły one od 30 do 100% kwiatów co niewątpliwie w znacznym stopniu zmniejszy plony owoców. Nastąpiły bardzo widoczne uszkodzenia rzepaku i pszenicy ozimej co niewątpliwie będzie miało ujemne skutki w ich plonowaniu.

Aktualnie na rzepaku pojawiają się pierwsze łuszczyny, które w przypadku słabszych kompleksów glebowych ze względu na suszę częściowo opadają. Ponadto takie warunki powodowały w większym stopniu porażenie chorobami grzybowymi roślin. Zastosowany zabieg fungicydowy w obniżonej temperaturze nie był skuteczny, a silne wiatry powodowały uszkodzenia roślin tzw. wysmalanie.

Brak opadów przez dwa ostatnie miesiące oraz niedobór wilgoci z okresu zimy ujemnie wpływały na stan zasiewów jesiennych oraz wiosennych. Zarówno wschody oraz początkowy wzrost roślin jarych zasianych bardzo wcześnie gdzie było znacznie więcej wilgoci pozostają w dobrym stanie. Natomiast wschody z późniejszych siewów zbóż jarych oraz buraków cukrowych i kukurydzy z powodu znacznego i dość długo utrzymującego się wysuszenia gleby są słabe i nierównomierne.

Prawidłowe i szybkie wschody potrzebują oprócz wilgoci dużo ciepła, również w nocy. Wystąpiły również szkody na użytkach zielonych. Szczególnie wyschnięte łąki nie rokują nadziei na dobre zbiory, co prawdopodobnie będzie przyczyną redukcji produkcji zwierzęcej.

Biorąc pod uwagę poprzednie lata, w których występowały deficyty opadów nie było jeszcze roku bez opadu kwietniowego, tak jak miało to miejsce obecnie. Opady jakie wystąpiły w pierwszych dniach maja znacząco poprawią stan upraw i zasiewów, ale plony roślin będą zależały od dalszej ilości i rozkładu opadów w całym okresie wegetacyjnym.

(rpf) pp / Źródło: IUNG

reklama