logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.8°C

Biegunka - najczęstszy problem w pierwszych dniach życia cieląt fot. ⓒ Pavel Losevsky - Fotolia.com

Biegunka - najczęstszy problem w pierwszych dniach życia cieląt

Napisał  Sty 12, 2020

Hodowla bydła niesie ze sobą szereg problemów, z którymi muszą zmagać się rolnicy decydujący się na taki krok. Szczególną uwagę należy poświęcić najmłodszym osobnikom, szczególnie w pierwszych dniach ich życia. Jedną z najczęstszych dolegliwości wśród cieląt, które mogą zaobserwować producenci bydła jest biegunka.

Chociaż z pozoru wydaje się być ona niegroźna, nieleczona i przechodząca w zaawansowane stadium, może powodować zaburzenia wzrostu, a w skrajnych przypadkach być zagrożeniem dla życia chorych osobników.

Co powoduje zakażenia przewodu pokarmoego wśród cieląt i jak radzić sobie z tego typu problemem?

Podstawowym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę jest fakt, że organizm młodych osobników nie posiada odpowiednio wykształconego układu odpornościowego, przez co nie jest w stanie poradzić sobie z atakującymi go bakteriami i wirusami. Ich obecność może być spowodowana złymi warunkami środowiskowymi oraz bakteriami wywołującymi kolibakteriozę - wówczas mamy do czynienia z biegunką zakaźną.

Zdarza się, że przyczyny biegunki u młodych zwierząt mogą mieć swoje podłoże zupełnie gdzie indziej. Mogą one wynikać także z nieprawidłowego żywienia wysokocielnych krów (żywienie paszami, które są spleśniałe, stęchłe lub nadmiernie nadkwaszone oraz zbyt mała ilość witaminy A i soli mineralnych w podawanych paszach) oraz samych cieląt, które bardzo często są przekarmiane.

Objawem, który szczególnie powinien zaniepokoić hodowców jest rozrzedzony, wodnisty kał (często także krwisty) oraz osowiałość. Powszechny jest także obniżony apetyt cieląt.

W takich okolicznościach konieczne jest natychmiastowe działanie. Biegunka może doprowadzić bowiem do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, które z kolei mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych, co wiąże się ze słabszą kondycją zwierząt w dalszej części życia lub upadku.

Jeżeli przyczyną wystąpienia biegunki są bakterie, wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Zazwyczaj jednak leczenie polega na podawaniu zwierzęciu preparatów ziołowych oraz płynów wzbogaconych elektrolitami.

Skuteczność leczenia, jak i czas trwania problemów trawiennych cieląt zależy przede wszystkim od szybkości i sprawnego działania hodowców.

(rzw) / Źródło: Hodowla i użytkowanie bydła, Z. Litwińczuk, T. Szulc, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne) KP

reklama