16.5°C

partnerzy:

reklama
1/5

Największa obora na Mazowszu otwarta

Napisał  Maj 27, 2019

25 maja br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego obiektu gospodarskiego, który imponuje swoją wielkością i zastosowanymi w nim rozwiązaniami technologicznymi.

Mowa tu o nowej oborze państwa Duszków z Ogródka w województwie mazowieckim, która pomieścić może aż 500 szt. bydła. Rodzina Duszaków kultywuje wielopokoleniowe, hodowlane tradycje. Rozpoczął ją senior rodu – pan Tadeusz Duszak, zarządzający z początku 10 ha ziemi i 13 krowami mlecznymi.

W latach 80-tych XX wieku gospodarstwo przejął jego syn Leszek, który prowadził je najpierw z żoną Barbarą, a potem z synami Tomaszem i Piotrem oraz synowymi Agnieszką i Małgorzatą, konsekwentnie je modernizując i rozwijając, aż do obecnego stanu. Trzeba zaznaczyć, że hodowlą interesują się także wnuki hodowcy, czyli Olga, Julia, Kacper i Bartek.

Decyzję o budowie nowego obiektu podjęto w 2016 roku, ale budowę, która trwała 10 miesięcy rozpoczęto 1 sierpnia 2018 roku. W jej wyniku powstała nowoczesna, czterorzędowa obora z centralnym stołem paszowym o szerokości 5 m. o wymiarach - 132 m. długości i 36 m. szerokości.

W obiekcie zastosowano między innymi pierwszą w Polsce karuzelę Autorotor, typ Subway o 40 stanowiskach z kolektorem mlecznym IQ, a także innowacyjne centrum zarządzania gnojowicą, system zgarniaczy z automatyczną regulacją naciągu, system automatycznego dippingu strzyków oraz dezynfekcji.

Poza tym oborę wyposażono w schładzalnik na mleko o pojemności 20 000 litrów, naganiacz krów, automatyczny system selekcji zwierząt, zintegrowany system zarządzania stadem i monitorowania stanu zdrowia bydła, oraz automatyczny system kurtyn wentylacyjnych sterowanych stacją pogodową. Obok obory znajduje się budynek szkoleniowo – socjalny.

W uroczystości otwarcia wzięło udział kilkaset osób, zarówno sąsiadów, jak i mazowieckich hodowców, a także władz mleczarni Hochland, przedstawicieli firm uczestniczących w budowie i wyposażaniu obiektów oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

(rzw) jp / Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Najnowsze filmy

Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama