ASF Wielkopolska: Jest wniosek o zniesienie strefy niebieskiej w powiecie szamotulskim i poznańskim

Napisał  Wrz 09, 2020

O zniesienie strefy niebieskiej w powiecie szamotulskim i poznańskim występowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz bezpośrednio do Komisji Europejskiej Wielkopolska Izba Rolnicza.

Złożenie takiego wniosku było możliwe na podstawie przeprowadzenia szeregu testów i badań zarówno trzody chlewnej w strefie, jak i dzików padniętych na tym obszarze. Wymagało to od wojewódzkiej inspekcji weterynaryjnej dużego wysiłku organizacyjnego oraz finansowego.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze jaki będzie efekt tego wniosku i ile czasu zajmie KE podjęcie decyzji. Na plus sytuacji w Wielkopolsce działa brak przypadków ASF wśród dzików natomiast na minus fakt, że w ocenie epizootycznej stosowanej przez Komisję Europejską, województwo wielkopolskie jest połączone w jeden klaster z województwem dolnośląskim oraz lubuskim, gdzie w ostatnich dniach wystąpiły pojedyncze ogniska ASF.

Aktualnie cały czas problemem jest zbyt duża populacja dzików w środowisku, brak intensywnych polowań oraz chęci niektórych kół myśliwskich do redukcji populacji tego gatunku. Dodatkowo istnieje konieczność rekompensowania rolnikom ze strefy niebieskiej strat finansowych. Dzięki tym strefom handel z innych obszarów Polski i Wielkopolski może odbywać się normalnie.

Kolejnym problemem jest nie stosowanie się małych gospodarstw trzodowych do zasad bioasekuracji. Rolnicy oraz niespójność niektórych przepisów i działań. Na przykład rolnicy są zachęcani czy wręcz zmuszani do siania poplonów, które przyciągają dziki pod ich gospodarstwa.

Wsparcie produkcji ekologicznej oraz sprzedaży bezpośredniej i przetwarzania wieprzowiny w gospodarstwach też może sprzyjać rozwojowi wirusa. Przedstawiciel ARiMR wskazał, że niestety zakończyły się nabory wniosków na działania mające na celu walkę z ASF czy rekompensatę strat ponoszonych przez rolników.

W Wielkopolsce udaje się ograniczyć zasięg wirusa ASF w środowisku i w chlewniach między innymi dzięki takim działaniom jak budowa płotów, poszukiwanie padłych dzików czy uruchomienie laboratorium w Poznaniu.

(rzw) jp / Źródło: WIR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia